Znała go cała Polska. Zginął u progu wielkiej kariery

Marcin Kołodyński dorastał na oczach widzów. Dziś miałby 39 lat
Marcin Kołodyński dał się zapamiętać jako roześmiany i pełen energii prezenter i aktor. W studiu telewizyjnym i na planach zdjęciowych spędził ponad pół życia – niestety bardzo krótkiego i zakończonego tragicznym wypadkiem.

Marcin Kołodyński był prawdziwym dzieckiem telewizji. Urodzony 17 kwietnia 1980 r. w Warszawie po raz pierwszy stanął przed kamerą w wieku 8 lat. Bystry drugoklasista został wypatrzony przez reżysera telewizyjnego. Chłopiec skorzystał z zaproszenia do programu “5-10-15”, gdzie zadomowił się na 10 lat.

Pracę w telewizji pogodził z nauką w stołecznym LO nr XXXIV i dołączył do grona znanych absolwentów (reżyser Feliks Falk, siatkarz Karol Kłos czy aktorka Joanna Jabłczyńska). Później studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, choć dyplom nie był mu do niczego potrzebny.Po “5-10-15” prowadził m.in. “Rower Błażeja” i “Listy przebojów” w telewizyjnej Jedynce, zdobywając uznanie młodej części widowni. Wzięty prezenter interesował się także aktorstwem. 15-letni Kołodyński zadebiutował rolą Czonakosza w “Chłopcach z placu broni” Teatru Telewizji. Dwa lata później zagrał główną rolę w przedstawieniu “Szara Róża” u boku jego rówieśniczki, Anny Muchy.

Na planie filmu "Chłopaki nie płaczą".

Opublikowany przez Marcin Kołodyński Piątek, 11 lutego 2011

Największy aktorski sukces odniósł w 1998 r. Kołodyńskiego zagrał wtedy Bartka w spektaklu “Usta Micka Jaggera” i otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po tym występie nastoletni Kołodyński nie narzekał na brak ról w popularnych filmach fabularnych. Pojawił się m.in. w “Sarze”, “Ajlawju” czy “Chłopaki nie płaczą”. Widzowie serialu “Rodzina zastępcza” pamiętają go również z roli Darka Kwiecińskiego, chłopaka Majki Kwiatkowskiej (Monika Mrozowska).

Ostatni raz pojawił się na ekranie w epizodycznej roli w “M jak miłość”. Miał mnóstwo planów i energii na ich realizację, niestety 1 lutego 2001 r. doszło do tragicznego wypadku na stoku w okolicach Białki Tatrzańskiej.

Kołodyński, entuzjasta jazdy na snowboardzie, wybrał się w góry za namową kolegi z “5-10-15”, Wojtka Błaszczuka. Młody dziennikarz zgodził się pomóc w organizacji zawodów snowboardowych. Wieczorem przed imprezą chciał przetestować nowy sprzęt do jazdy i podjął fatalną decyzję. Około godz. 23 zjechał po słabo oświetlonym stoku i uderzył z dużą prędkością w stojący ratrak.

Marcin Kołodyński zginął na miejscu.

Informacja o tragicznej śmierci niespełna 21-letniej gwiazdy telewizji wstrząsnęła opinią publiczną. Marcin opuścił rodziców oraz młodszą siostrę. Wojtek Błaszczuk zginął niespełna rok później w wypadku samochodowym.

Telewizja Polska upamiętniła swoją gwiazdę krótkometrażowym filmem biograficznym “Jak orzeł”, który wyemitowano w 2001 r. W tym samym roku ustanowiono nagrodę “5, 10 i dalej”, przyznawaną do 2006 r. w dniu urodzin Kołodyńskiego. Jury wręczało ją młodym ludziom uznawanym za wzór do naśladowania dla ich rówieśników. Laureatami nagrody byli Maciej Stuhr, Jakub Woźniak, Tomasz Bagiński, Marcin Cecko, Jan Mela i Karol Radziszewski.