Zima przyjdzie nagle i będzie mroźna. Nowa prognoza

Zima 2018. Francuscy synoptycy: przyjdzie nagle i będzie mroźna
Zima 2018/2019 będzie mroźna i przyjdzie szybko – tak prognozują synoptycy z Meteo France. Na podstawie najnowocześniejszych modeli pogodowych przygotowali długoterminową prognozę na zimowe miesiące. Znaczne ochłodzenie przyjdzie już w listopadzie.

Pogodę w Europie ma w nadchodzących miesiącach kształtować niż, który obecnie znajduje się nad Morzem Norweskim (Ventusky.com)

Rekordowo gorące lato skończyło się już miesiąc temu, ale wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Słoneczna pogoda i temperatury dochodzące do 25 stopni sprawiają, że z niedowierzaniem patrzymy w kalendarz. To błąd – zdaniem francuskich synoptyków zima przyjdzie szybko i będzie mroźna.Jaka będzie zima 2018/19

Analitycy z Meteo France nie mają wątpliwości, że kluczowy dla pogodowych losów listopada będzie duży obszar wysokiego ciśnienia znad północnego Atlantyku. Rozciąga się on obecnie między Wielką Brytanią, Islandią oraz Grenlandią.

Na podstawie modeli pogodowych synoptycy zapowiadają, że wysokie ciśnienie atmosferyczne będzie panować w tym regionie aż do grudnia. Będzie to tak zwana “arktyczna blokada”, która wpłynie na pogodę w Europie w tym okresie.

Forpocztą ochłodzenia będzie pogorszenie pogody zapowiadane na ten weekend. Już od czwartkowego wieczoru Polska znajdzie się pod wpływem rozległego wału wyżowego, który rozciąga się od Atlantyku po Niemcy. Wraz z nim napłynie nieco chłodniejsza, ale dużo wilgotniejsza masa powietrza polarnomorskiego. Odczuwalna temperatura będzie o 10 stopni niższa.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu

Znaczne i trwałe ochłodzenie i jesienne deszcze mają pojawić się w listopadzie. Według prognozy Meteo France, wspominany wyż znad północno-wschodniego Atlantyku przypadnie na okres listopad-styczeń. To oznacza, zablokowanie przepływu ciepłego powietrza z południa i “zaciąganie” chłodnych mas z północy. Zima ma zatem nadejść szybciej i będzie mroźniejsza, niż zwykle.

Mroźny grudzień i styczeń

Im dalej sięgają prognozy, tym większe ryzyko pomyłki, ale niektóre serwisy pogodowe już spekulują, jak będzie wyglądał grudzień. Amerykański AccuWeather przewiduje, że w połowie grudnia nastąpi ochłodzenie. Ma przynieść temperatury w ciągu dnia oscylujące wokół -5 stopni Celsjusza.

Podobnie ma być w styczniu – według pogodowej mapy serwisu Weather US będzie on zimniejszy niż zwykle. Średnia temperatura ma być niższa o 1-2 stopnia od średniej wieloletniej, która wynosi około -3 st. Celsjusza. Będzie to więc zupełne przeciwieństwo tegorocznego stycznia, który był najcieplejszy w historii pomiarów.