Zbierasz plastikowe zakrętki dla potrzebujących? Zobacz, co się z nimi dzieje

Wiele osób zastanawia się, dlaczego to właśnie plastikowe zakrętki mają pomóc potrzebującym i co się z nimi dzieje po zbiórce. Pojemniki na zakrętki z tworzywa sztucznego pojawiają się niemal wszędzie. Możemy je spotkać w pracy, w szkołach, barach i restauracjach.

Na każdym z nich czytamy, że dzięki plastikowym nakrętkom możemy pomóc niepełnosprawnym dzieciom. Ale jak to możliwe?Dlaczego zakrętki?

Zakrętki są tak cenne, ponieważ są wykonane z czystego polimeru PET, podczas gdy butelki zrobione są z plastiku o innym składzie. Z tego powodu zakrętki dużo łatwiej poddać recyklingowi, a to oznacza, że proces jest tańszy i bardziej opłacalny. Nakrętki z czystego polietylenu bez problemu zamienia się w specjalny granulat, z którego potem można robić następne plastikowe nakrętki, opakowania, a nawet rury PCW.

Co więcej, zbierając zakrętki pomagamy także chronić środowisko. Butelki bez zakrętek łatwiej zgnieść, co obniża koszty ich magazynowania oraz transportu.

Jedyna trudność związana ze zbiórką zakrętek, to ich cena. Plastik jest bardzo lekki, dlatego uzbieranie kilkuset kilogramów zakrętek zajmuje sporo czasu. Jednak zdecydowanie warto go poświęcić.

Na czym polega akcja?

Każdy z nas może dostarczyć dowolną ilość zakrętek do punktów zbiórki, gdzie odbierają je koordynatorzy akcji. Stamtąd plastik jest przewożony do firmy recyklingowej, gdzie za każdy kilogram przedsiębiorstwo wpłaca odpowiednią kwotę na rzecz fundacji. Z zebranych w ten sposób środków organizacja kupuje nowy sprzęt swoim podopiecznym.

Opublikowany przez Zakretki.info – Pomagamy Nie Tylko Przyrodzie. . 3 października 2017

Na stronie zakretki.info, możemy poznać historie osób, którym Fundacja Bez Tajemnic pomagała od 2013 roku. Potrzebujący mogą na zgłaszać się po pomoc do organizacji za pomocą specjalnego formularza.

Jak możesz pomóc?

Po prostu nie wyrzucaj plastikowych zakrętek. Zbieraj te, które zostają po wodzie mineralnej, napojach, sokach, butelkach z chemią gospodarczą i kosmetykami. Do zbiórki nadają zakrętki, które nie zawierają dodatkowych elementów takich jak uszczelki, gumki, tekturki, styropianiki, folijki.

Ze względu na ograniczoną powierzchnię magazynową przyjmujemy jednorazowo od 5 do 10 kg zakrętek od osoby. Ograniczenie to nie obowiązuje koordynatorów. Przyniesienie większej ilości zakrętek najlepiej skonsultować wcześniej telefonicznie z wybranym punktem zbiórki lub koordynatorem – można przeczytać na stronie.