Wychodzisz w pracy na papierosa? Będziesz musiał to odpracować „po godzinach”

Palaczy czekają spore zmiany. Komisja kodyfikacyjna powołana przez rząd proponuje wprowadzenie zmiany w kodeksie pracy, która z pewnością nie spodoba się palącym. Jeśli pracodawca zezwoli pracownikom na przerwy na papierosa, będzie mógł się domagać, by osoby które z nich skorzystają, odpracowały ten czas. Oczywiście „po godzinach”.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, pracownicy korzystający z przerw na papierosa, muszą liczyć się z tym, że będą musieli je odpracować. Ta propozycja zmiany w kodeksie pracy pojawiła się wśród pomysłów opracowanych przez rządową komisję.Odpracowanie przerw na papierosa nie będzie obowiązkowe. Czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone, będzie zależało od pracodawcy. Możliwe więc, że część osób nadal będzie znikać „na papieroska”, ku ubolewaniu pracowników wolnych od tego niezdrowego nałogu.

„DGP” pisze również, że w kodeksie pracy szykują się też duże zmiany w wypłacaniu wynagrodzenia za nadgodziny. Nie trafiałoby ono od razu do kieszeni zatrudnionego. Jak tłumaczy wiceprzewodnicząca komisji prof. Monika Gładoch w rozmowie z gazetą, pensja za nadgodziny „trafiałaby na specjalne konto powiernicze pracownika prowadzone przez przedsiębiorcę”.

Źródło: gazetaprawna.pl