Wybuch reaktora jądrowego w Rosji. Niebezpieczne promieniowanie dotrze też do Polski?

Urząd Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Nuklearnego Norwegii (DSA) wykrył przy granicy tego państwa z Rosją niewielkie ilości radioaktywnego jodu – informuje Polska Agencja Prasowa. Zapewnił przy tym, że jego stężenie nie było groźne dla życia i zdrowia ludzi. 
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Norwegia-Pomiary-powietrza-przy-granicy-z-Rosja-wskazaly-wyzszy-wskaznik-radioaktywnego-jodu

Badanie przeprowadzono między 9 a 12 sierpnia. DSA zaznaczył, że wzrostu promieniotwórczego jodu nie można póki co wiązać z wybuchem małego reaktora jądrowego w obwodzie archangielskim w Rosji. Do wypadku doszło 8 sierpnia.

Wyniki pomiarów są porównywalne z tymi, jakie uzyskiwaliśmy wcześniej. Norweskie stacje monitorujące wykrywają radioaktywny jod 6 do 8 razy w roku, jego źródło pozostaje zwykle nieznane. Jeśli poza jodem nie wykrywa się żadnych innych substancji promieniotwórczych, to najprawdopodobniej chodzi o emisję z placówki produkującej radioaktywne środki farmaceutyczne zawierające jod – głosi komunikat DSA.

W sprawie pojawia się jednak doza niepewności. Norwegowie częściej pobierają próbki, by przekonać się, czy podwyższony wskaźnik jodu ma związek z eksplozją jądrową w Rosji.

RadioZET.pl/PAP