Wałęsa pokazał przelew. Na zdjęciu widać, ile przelał nauczycielom

Wałęsa pokazuje przelew. Pieniądze przekazał nauczycielom
– Drodzy Nauczyciele już was wsparłem i jeśli będzie taka potrzeba będę dalej wspierał – napisał na Twitterze Lech Wałęsa, a na dowód pokazał przelew na 1 tys. złotych.

Wałęsa zamieścił na Twitterze także apel o wpłacanie pieniędzy na Fundusz Strajkowy z przeznaczeniem dla strajkujących nauczycieli. Ma im to pomóc bo za czas strajku nie należy się im wynagrodzenie.

Były prezydent dodaje, że sam już wsparł nauczycieli i “jeśli będzie taka potrzeba będzie dalej wspierał”. Do wpisu dołączył zdjęcie, na którym na ekranie tabletu widać potwierdzenie przelewu na kwotę 1000 zł.

https://twitter.com/PresidentWalesa/status/1116352153768140801/photo/1

Strajk i brak pensji

W całej Polsce od poniedziałku trwa strajk generalny nauczycieli, do którego doszło po tym jak rząd nie porozumiał się z ZNP i FZZ w sprawie postulatów płacowych. ZNP domaga się podwyżki zarobków nauczycieli w wysokości 30 proc.

9 kwietnia Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Krakowie wydała komunikat, w którym przypomina, że zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajkującym nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za dni strajku.

– Pracownik zachowuje prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia – czytamy w komunikacie.

Choć wynagrodzenie podstawowe nauczycieli reguluje rozporządzenie ministra edukacji, formalnie ich pracodawcą jest samorząd. To rada miasta lub gminy ustala wysokość dodatków do nauczycielskich pensji i budżety szkół.