W prosty sposób sprawdzisz, co właściwie wie o Tobie Facebook. Możesz się zdziwić…

Założenie konta na stronach społecznościowych, w szczególności zaś na Facebooku, ma nie tylko zalety, ale i sporo wad. Co prawda jesteśmy w bliskim kontakcie ze znajomymi oddalonymi od nas o tysiące kilometrów, mamy szansę dzielić nasze zainteresowania z innymi czy szybko wymieniać informacje, ale…

To ma dwie strony medalu. Facebook od kilku tygodni jest bohaterem światowego skandalu. Okazało się, że prywatne informacje o jego użytkownikach wyciekły m.in. do “Cambridge Analytica”.

Mowa o 50 milionach użytkowników! Nasze dane z łatwością mogą wykorzystać firmy chcące nam coś sprzedać, a to tylko wierzchołek góry lodowej.Przez nieostrożność nasze poufne dane mogą trafić do bardzo nieodpowiednich osób.

Jak się przed tym bronić?

Zdaniem ekspertów, to najwyższa pora, by zająć się tym, co Facebook o nas wie. W tym celu należy zalogować się na stronie i przejść do ustawień konta (rozwijając strzałkę w górnym, prawym rogu). Następnie wybieramy “pobierz kopię swoich danych”. Zostaniemy poproszeni o wpisanie naszego adresu e-mail (tego, którego użyliśmy do założenia strony).

Gdy raport będzie gotowy, trzeba będzie ponownie podać hasło. Dzięki informacjom zawartym w raporcie będziemy mieć świadomość tego, kiedy i komu zostały udostępnione nasze dane.

Warto też dowiedzieć się, jak najpełniej chronić swoje dane. Przejdźcie na drugą stronę.

Chronienie prywatności na Facebooku nie jest łatwe, ale realne. Po pierwsze uważajcie, kogo zapraszacie do grona znajomych. Po co Wam obcy ludzie na Waszym profilu? A jeszcze ciekawsze pytanie to po co Wy jesteście potrzebni im…

Za każdym razem, gdy korzystacie z Facebooka (szczególnie nie ze swojego komputera czy telefonu) pamiętajcie wylogować się. Ważne jest też hasło – nie może być zbyt łatwe ani oczywiste.

Przeanalizujcie Wasze ustawienia prywatności. Może warto zachować pewne zdjęcia czy informacje tylko dla siebie? Nie podawajcie numeru telefonu do powszechnej wiadomości ani lokalizacji. Im mniej Facebook wie, tym lepiej.

Koniecznie podzielcie się tym artykułem ze znajomymi, którzy mają konto na Facebooku.