W Polsce zmieniło się prawo. To może oznaczać kłopoty dla wynajmujących mieszkania

Ważna informacja dla tych, którzy wynajmują komuś mieszkanie lub zamierzają kupić lokum, by zarabiać na pobieraniu czynszu. Sporo zmieniło się w polskim prawie w drugiej połowie kwietnia. Właśnie znowelizowano ustawę o ochronie praw lokatorów i nie jest to nowela, która ucieszy właścicieli mieszkań przeznaczonych do podnajmu. Problematyczny najemca, który nie płaci czynszu, może bezkarnie okupować mieszkanie nawet latami.

Wynajmujesz mieszkania, a jeden z lokatorów zalega z czynszem? No to masz problem. Dotąd w walce z problematycznym najemcą nie miało się zbyt wielu sprzymierzeńców, ale – przynajmniej w teorii – pomocna miała być gmina. Ta miała bowiem sześć miesięcy, by znaleźć mieszkanie zastępcze osobie zalegającej z czynszem. Po upływie tego czasu, komornik mógł usunąć dłużnika np. do noclegowni. Teraz zmieniono przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów oraz kluczowy dla tej sprawy artykuł kodeksu postępowania cywilnego.

Ustawodawca chciał zwiększyć ochronę lokatorów. Ci bowiem nieraz w mediach skarżyli się na właścicieli mieszkań. Ale czy nie wylano dziecka z kąpielą? Zmieniając prawo stworzono sytuację, gdy ochronie podlegają nieuczciwe jednostki. Takie, które nie płacą czynszu, gdyż wiedzą, że niewiele im za to grozi.Lokator nie płaci, ale dalej mieszka

– Ustawodawca wyeliminował możliwość usunięcia lokatora do noclegowni, bądź schroniska dla osób bezdomnych, jeżeli nie ma on tytułu prawnego do innego lokalu, w którym mógłby zamieszkać – mówiła niedawno w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Katarzyna Ulejczyk z Kancelarii BCLA Bisiorek Cieśliński i Wspólnicy. Oznacza to, że nawet jeśli lokator nie będzie płacił, to nie będzie możliwości, by wyrzucić go z lokalu, dopóki gmina nie znajdzie mu lokalu zastępczego. Coś, na co jeszcze niedawno gmina miała pół roku, teraz może ciągnąć się latami. A przez te lata, uciążliwy lokator może pozostawać w mieszkaniu, na które nie łoży.

Czynsz – nie, odszkodowanie – tak?

Oczywiście istnieje możliwość, by znaleźć niepłacącemu lokatorowi nowe lokum… na własny koszt. Taka sytuacja niekoniecznie będzie opłacalna dla właściciela. Oczywiście właściciel mieszkania może później wystąpić o odszkodowanie od niepłacącego lokatora. Szkopuł w tym, że ciężko liczyć na to, że ktoś, kto nie płaci czynszu, zdobędzie fundusze, by zapłacić odszkodowanie.