W Lidlu wprowadzono “godzinę ciszy”. Są ludzie, dla których ma to ogromne znaczenie

Sygnał skanowania produktów, głośna muzyka, komunikaty o promocjach. To, co irytuje każdą zdrową osobę, jest przede wszystkim ogromnym problemem dla osób ze spektrum autyzmu. Dlatego sieć Lidl wprowadza w europejskich sklepach tak zwane “ciche godziny”. Niemiecka sieć dyskontów zminimalizuje ilość i natężenie dystraktorów w każdy wtorek, od godz. 18.00 do 20.00.

Dla ludzi z zaburzeniami każdy dodatkowy bodziec to wielkie wyzwanie. W dużych sklepach, gdzie głośno i tłoczno czują się nieswojo. Lęk, strach, zdenerwowanie zniechęcają przed wykonywaniem codziennych czynności, jakimi są np.: zakupy. Dla osób ze spektrum autyzmu zakupy to prawdziwy horror.“Ciche godziny” wprowadza sieć Lidla. W każdy wtorek, od godz. 18.00 do 20.00 w sklepach wyłączona zostanie muzyka oraz światło. Nawet charakterystyczne piknięcia sklepowych kas będą wyciszone. Na dodatek, kasjerzy nie będą się ze sobą porozumiewać za pomocą głośników. To ukłon sieci w stronę osób z autyzmem, ale nie tylko. Sieć sklepów podkreśla, że również niewidomi zawsze mogą wchodzić do sklepu z psami. Lidl ogłosił w mediach społecznościowych, że zaprasza też wszystkie organizacje zajmujące się autyzmem do współpracy. “Ciche godziny” będzie to również czas dla wolontariuszy, którzy chcą np. przeprowadzić akcje informacyjne o zaburzeniu.

We are proud to announce that we are implementing Autism Aware Quiet Evenings across all 194 Lidl stores in Ireland and…

Opublikowany przez Lidl Ireland na 20 marca 2018

“Ciche godziny” to nie wszystko
Zmiana zakłada nie tylko zredukowanie światła i brak ogłoszeń dźwiękowych, ale również priorytetowe kolejki dla klientów autystycznych. Jednocześnie Lidl zapewnia dodatkową pomoc na żądanie.

“Ciche godziny” gdzie będą obowiązywać?
Ciche popołudnia będzie obowiązywać wszystkie 194 sklepy na terenie Irlandii i Irlandii Północnej. Sieć sklepów spożywczych nie wyklucza, że „ciche godziny” pojawią się w całej Europie.

To nie pierwsza taka inicjatywa, podobnie postąpili już jakiś czas temu właścicieli australijskiej sieci sklepów „Coles”. Jednak akcja miała lokalny charakter, a Lidl chce objąć systemem wszystkie sklepy w kraju.

Od kiedy zmiana?
Zmiana zostanie wprowadzona od 2 kwietnia, najprawdopodobniej na początku mają ciche godziny będą już we wszystkich oddziałach.