Twoje ciało ostrzega Cię już 24 godziny przed udarem. Sprawdź te objawy, które każdy z nas powinien znać.

Co roku w Stanach Zjednoczonych 800,000 ludzi doznaje udaru i jest to powód 1 na 20 zgonów.

Udar może wystąpić w każdej chwili. Jeśli w takim momencie nie ma wokół Ciebie ludzi, którzy znają objawy, reakcja z opóźnieniem może mieć poważne konsekwencje.

Jest to wprawdzie jeden z najczęstszych powodów długotrwałej niepełnosprawności, ale także jedna z chorób, której najczęściej można było zapobiec. Większość pacjentów doświadcza objawów podobnych do tych, które występują podczas udaru, już na 24 godziny przed wystąpieniem choroby. Traktując je poważnie i odpowiednio na nie reagując, można zapobiec długotrwałym problemom, które zwykle są konsekwencją całego zdarzenia.Udar występuje w wyniku zaburzenia krążenia w mózgu. Może być wywołany wylewem krwi do mózgu i wtedy określa się go mianem udaru krwotocznego lub zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu i wtedy jest to udar niedokrwienny.

Objawy mogą pojawić się nagle, ale wiele osób czuje, że coś jest nie w porządku na dzień, a nawet kilka dni przed atakiem.

#1. Wysokie ciśnienie krwi

Wiele osób doświadcza wysokiego ciśnienie i nie odnotowuje żadnych innych objawów, ale to może prowadzić do udaru poprzez uszkodzenie naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie może też doprowadzić do formowania się zakrzepów w tętnicach, które doprowadzają krew do mózgu. W ten sposób blokowany jest przepływ krwi, a to potencjalnie może skończyć się udarem.

#2. Sztywny kark

Wiele osób, które doświadczyło udaru, skarżyło się wcześniej na okropny ból głowy, który może powodować też ból między oczami i sztywność karku.

#3. Problemy z mową

Jeśli masz problemy z mówieniem lub rozumieniem, może oznaczać to, że wystąpił zakrzep i krew nie dopływa do części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie języka.

#4. Okropny ból głowy

Wszyscy odczuwamy czasem ból głowy i zwykle nie ma powodów, aby się martwić. Jeśli jednak doświadczysz ogromnego bólu, którego nie czułeś wcześniej, powinieneś udać się na pogotowie jak najszybciej.

#5. Paraliż

Objawem udaru może być również to, że nie reaguje jedna strona Twojego ciała. Jeśli nie jesteś w stanie poruszać kończynami po jednej stronie ciała, jest to jasny sygnał, który natychmiast należy sprawdzić.

#6. Problemy z widzeniem

Nagłe problem z widzeniem w jednym lub w obu oczach może być objawem udaru. Udar może ograniczyć widzenie w jednym lub w obu oczach albo spowodować widzenie podwójne.

#7. Problemy z chodzeniem

Problemy z koordynacją i równowagą lub problemy z chodzeniem mogą wskazywać na zbliżający się udar.

#8. Nudności i wymioty

Jeżeli udar powodowany jest tym, że naczynia w tylnej części mózgu zostały zablokowane, objawami mogą być nudności i wymioty. Nudności i wymioty czasem towarzyszą udarowi, szczególnie wtedy, gdy udar powodowany jest krwawieniem w mózgu.

Szybki test

Jeśli masz wrażenie, że ktoś właśnie przechodzi udar, aby się upewnić, wykonaj szybki test:

  1. Opadająca szczęka?
  2. Niedowład kończyn?
  3. Problemy z mówieniem?
  4. Czas zadzwonić pod 999!

Jeśli ktoś ma powyższe objawy, jak najszybciej dzwoń po pomoc.