Trzynasta emerytura. Wiemy, kiedy wypłaty

Trzynasta emerytura – Sejm przegłosował ustawę o sposobie jej finansowania. A jak wynika z przekazanych redakcji Fakt.pl informacji, wypłaty trzynastej emerytury w 2020 roku zaczną się wcześniej niż w roku 2019. Być może już w maju 2020. Wyjaśniamy, jak będzie wyglądać procedura operacji pod hasłem trzynasta emerytura 2020.

Chociaż sposób procedowania ustawy i decyzja o sposobie finansowania trzynastej emerytury wzbudziła wiele kontrowersji, to wszystko wskazuje na to, że posiadająca sejmową większość Zjednoczona Prawica nie będzie miała większych problemów, by zrealizować jeden ze swoich sztandarowych pomysłów także w następnym roku.

Trzynasta emerytura 2020 – jak to będzie wyglądać?Wypłaty trzynastej emerytury w roku 2020 mają zacząć się już w kwietniu i już wtedy należy spodziewać się przelewu „trzynastki” – przekazały nam źródła. Rządowi może zależeć na wcześniejszych wypłatach, ponieważ w maju są wybory prezydenckie.

Trzynasta emerytura 2020 – jak złożyć wniosek?

Podobnie jak w roku poprzednim, w 2020 roku nie będzie trzeba złożyć wniosku, aby dostać trzynastą emeryturę. Dostaną ją wszystkie osoby, które otrzymują świadczenie emerytalne bądź rentowe.

Trzynasta emerytura – jaka kwota zostanie wypłacona?

Trzynasta emerytura w roku 2020 będzie waloryzowana – zapowiedział PiS w programie wyborczym. Oznacza to, że emeryci i renciści dostaną tyle, ile wynosić będzie od 1 marca 2020 roku emerytura minimalna. Czyli najprawdopodobniej około 1200 zł brutto.

Czternasta emerytura – kiedy będzie wypłacona?

PiS obiecał także przed wyborami, że w 2021 roku wypłaci czternastki. W przypadku czternastej emerytury ma być jednak próg dochodowy. „Osoby, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120 proc. wysokości średniej emerytury będą mogły liczyć na tzw. „14 emeryturę” – czytamy w programie wyborczym PiS. Limit ten ma wynieść około 2900 zł.

Czternasta emerytura – ile wyniesie czternasta emerytura?

Czternasta emerytura będzie też miała charakter wyrównawczy. Im ktoś znajdzie się bliżej limitu, tym mniejszą kwotę pieniędzy dostanie.

PiS w programie nie ujawnia, ile dokładnie miałaby wynieść czternasta emerytura. Jeśli jednak założymy, że będzie w wysokości trzynastej emerytury (w przyszłym roku to ma być kwota 1200 zł), to oznacza że na czternastkę mają szansę osoby ze świadczeniami do 4100 zł brutto. Najniższe możliwe wsparcie, jakie będzie mogło być wypłacone wyniesie 1 zł.