Trzy osoby zatrzymane za obalenie pomnika Jankowskiego. Wiadomo, skąd są

W noc ze środy na czwartek w Gdańsku nieznani sprawcy przewrócili pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Do sieci trafiło nagranie pokazujące moment obalenia monumentu. Trzej mężczyźni którzy przewrócili pomnik tłumaczą, że zrobili to aby „rozbić fałszywy i ohydny mit”.

Pomnik prałata Henryka Jankowskiego stał przy kościele św. Brygidy w Gdańsku. To właśnie w tej parafii wiele lat służył duchowny, wobec którego wysuwane są zarzuty o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Sprawcy założyli na szyję monumentu pętlę, podważyli cokół i ciągnęli dotąd, aż figura upadła na przygotowane wcześniej gumowe opony. Miały one zapobiec zniszczeniu pomnika bo, jak deklarują sprawcy tego czynu: „celem jest rozbicie fałszywego i ohydnego mitu Henryka Jankowskiego, nie zaś – materii jego pomnika.” 

Mężczyźni, którzy obalili figurę prałata Henryka Jankowskiego, wysłali manifest do redakcji OKO.press, w którym wytłumaczyli motywy swego działania. Na nagraniu widać, jak jeden z mężczyzn zakłada na dłoń obalonej postaci z pomnika, dziecięce majtki oraz komżę ministranta.To miało symbolizować cierpienia molestowanych przez prałata dzieci.Policjanci zatrzymali mężczyzn. Teraz sprawę bada policja. 

Ksiądz Henryk Jankowski związany był z Gdańskiem, a sławę zyskał jako kapelan „Solidarności”. 31 sierpnia 1984 został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a 18 lat temu otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska. 31 sierpnia 2012, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku, został odsłonięty jego pomnik. Jankowski zmarł w 2010 roku.