Trzęsienie ziemi w świecie medycyny. Polacy wynaleźli lek na raka.

Okazuje się, że lek na raka od lat mieliśmy pod własnymi stopami. Tego odkrycia dokonali naukowcy z dwóch lubelskich uczelni, którzy dzięki niecodziennemu eksperymentowi pozyskali środek, który prawie całkowicie niszczy komórki raka płuc. Wynalazek został już opatentowany.

Od czasu do czasu świat elektryzują wiadomości o wynalezieniu leku na raka. Tym razem naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie razili bezkręgowce prądem. Efekty okazały się zaskakujące i dają ogromne szanse na wygranie nierównej walki z rakiem.Badacze wspólnie opracowali preparat z płynu celomatycznego, otrzymywanego z dżdżownic, który niszczy komórki raka płuc w 80%, a jednocześnie nie ma negatywnego wpływu na komórki zdrowe.

Płyn celoma tyczny pozyskiwany jest poprzez poddanie dżdżownicy krótkiemu porażeniu prądem o napięciu 4,5V. Specjaliści twierdzą, że to słaby szok elektryczny, gdyż dżdżownica przeżywa go, wyrzucając płyn celomatyczny wraz z komórkami krwi przez otwory znajdujące się z boku jej ciała.

Jak tłumaczą naukowcy, płyn ten jest bardzo toksyczny i powoduje między innymi rozpad krwinek czerwonych. Tak samo toksycznie działa na komórki raka płuca A549 i prawidłowe komórki nabłonka oskrzelowego.

– „Postanowiliśmy szukać warunków, w których możemy wyeliminować cytotoksyczność na komórki prawidłowe, a jednocześnie zachować w jak największym stopniu aktywność przeciwnowotworową” – mówi dr hab. Marta Fiołka z Zakładu Immunobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Mechanizm selektywnego działania płynu celomatycznego (toksycznego na komórki rakowe i nietoksycznego na komórki zdrowe) udało się uzyskać poprzez podgrzanie płynu i uzyskanie odpowiedniego stężenia białka w tym preparacie.

– „Jesteśmy na finiszu pierwszego etapu badań na komórkach, które są hodowane poza organizmem. Kolejny etap, który nas czeka, to badanie wpływu tych preparatów na organizm zwierząt laboratoryjnych. Trzeci etap wiąże się z podawaniem go do organizmu ludzi.” – wyjaśnia prof. Jolanta Rzymowska z Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wynalazek lubelskich naukowców został już opatentowany przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej pod nazwą „Płyn celomatyczny dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuc”, a twórcami wynalazku zostali: dr hab. Marta Fiołka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz prof. dr hab. Jolanta Rzymowska i dr Przemysław Kołodziej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.