Tragiczny finał błędnej diagnozy. 3-latka umarła w ramionach matki

Matka 3-latki zaniepokojona tym, że jej córka narzeka na bóle brzuszka i traci na wadze, kilkukrotnie w ciągu trzech tygodni odwiedzała z nią lekarza rodzinnego. Ten jednak zbagatelizował dolegliwości dziecka. Stwierdził, że kobieta źle karmi córkę, dlatego cierpi ona na… zatwardzenie. Czy gdyby zlecił szczegółowe badania, 3-latka nadal by żyła?

3-letnia Aoife Flanagan-Gibbs z Rayleigh w Wielkiej Brytanii odwiedziła przychodnię wielokrotnie w ciągu trzech tygodni. Jej matka, Eilish Flanagan ciągle słyszała, że nie karmi właściwie swojej córki i dlatego traci ona na wadze, a bóle brzucha są spowodowane problemami z wypróżnieniem. Tragiczna prawda wyszła na jaw, gdy dziewczynka czuła już ból w całym ciele, a dwa guzy stały się wyraźnie widoczne – jeden na pośladku, a drugi na wątrobie. Aoife zmarła w lipcu, pięć dni po zdiagnozowaniu raka zarodkowego, rozwijającego się wewnątrz lub na zewnątrz gonad (jajniki i jądra). Tego rodzaju nowotwory mogą być wadami wrodzonymi wynikającymi z nieprawidłowości w czasie rozwoju embrionalnego. Mama 3-latki podkreśla, że jej córka nie dostała “uczciwej szansy” na walkę z chorobą, którą można było wcześniej zauważyć.

W imieniu zmarłej córki wypowiedziała walkę systemowi ochrony zdrowia i jest w trakcie tworzenia pierwszej w Wielkiej Brytanii organizacji charytatywnej zajmującej się rakiem zarodkowym. Jak wynika z wyliczeń fundacji “Children with Cancer UK”, guzy zarodkowe dotykają w tym kraju rocznie około 45 dzieci. Wskaźnik przeżycia wynosi około 93 procent. Oczywiście, jeśli zostaną w porę wykryte.

W tym przypadku niepokojących symptomów było sporo. Na początku czerwca tego roku Aoife zaczęła odczuwać bóle w okolicy brzucha, zaledwie kilka tygodni po przeprowadzce rodziny do nowego domu. – Byłam z nią u lekarza 11 razy w ciągu 3 tygodni. Leczyli ją w szpitalu i poza nim na różnego rodzaju infekcje, ale powtarzali nam, że ma częste u dzieci zaparcia. Jako matka wiedziałam, że coś jest nie tak – opowiada kobieta. 

Gdy 3-latka zaczęła mieć bóle w innych obszarach ciała, a na pośladku pojawił się guz, było już za późno na ratunek. Okazało się, że ma także ogromny guz na wątrobie blokujący jelito. Rak zarodkowy dobrze reaguje na chemioterapię, ale leczenie musi zostać wdrożone odpowiednio wcześnie. 7 lipca Aoife zmarła nagle w szpitalu – pięć dni po zdiagnozowaniu, na rękach swojej mamy. Jej serduszko po prostu się zatrzymało.

(źródło: Daily Mail)