To zdjęcie pogrąży koncern Volkswagena?! Przerażające praktyki

Światem wstrząsnęła informacja, że firmy Volkswagen i Daimler testowały spaliny z silników wysokoprężnych na ludziach i małpach. Sprawa została opisana przez niemieckie i amerykańskie media. Tematem zajęli się też twórcy dokumentalnego serialu „Brudna forsa”, którzy odtworzyli eksperymenty przeprowadzone na małpach.

W internecie można znaleźć przerażający kadr z filmu.„New York Times” doniósł o badaniach przeprowadzanych na małpach (i prawdopodobnie na ludziach), które były przeprowadzane przez amerykańskie centrum badawcze LRRI na zlecenie Europejskiej Grupy Badawczej ds. Zdrowia w Sektorze Transportu (EUGT). Grupę ta została założona przez koncerny motoryzacyjne Volkswagen, Daimler, BMW i Bosch. Zgodnie z tym co odkryli dziennikarze gazety, na zwierzętach testowano skutki jakie niesie ze sobą wdychanie spalin z wysokoprężnych silników. Z kolei niemieckie media dotarły do informacji, że w Niemczech takie badania były przeprowadzane także na ludziach.

Sprawą testowania spalin na zwierzętach zajęli się też twórcy serialu „Brudna forsa” (można go obejrzeć na platformie Netflix). Pierwszy odcinek mówi o problemie emisji spalin w Volkswagenach, a także ujawnia oszustwa jakich dopuszczała się firma. W filmie pokazano też, jak miały wyglądać testy przeprowadzane na małpach. Zgodnie z tym co pokazano, małpy miały być trzymane w klatkach, w których pobierano im krew i badano. Następnie zwierzęta przenoszono do uszczelnionych pomieszczeń gdzie przez cztery godziny miały wdychać spaliny samochodu Volkswagen Beetle. W internecie udostępniono szokujący kadr z filmu, na którym widać przerażoną małpę w szklanej klatce.

Matthias Müller, szef koncernu Volkswagen, odciął się od testów spalin przeprowadzanych na zwierzętach i ludziach i nazwał je „niesłusznymi, nieetycznymi i oburzającymi”. Takie same komunikaty wystosowali szefowie Daimlera i BMW. Przedstawiciele firmy Bosh poinformowali natomiast, że rok przed rozpoczęciem badań koncern zdecydował się na wystąpienie z EUGT.

Serial dokumentalny „Brudna forsa”, którego pierwszy odcinek ukazuje sprawę przeprowadzonych dla Volkswagena testów spalin na zwierzętach i ludziach, można obejrzeć na platformie Netflix. Serial przybliża mechanizmy funkcjonowania wielkich korporacji oraz ujawnia ich nielegalne działania.

Samochody marki Volkswagen od lat cieszą się wśród Polaków niesłabnącą popularnością. Za ich główne atuty uznawane są niskie koszty eksploatacji oraz solidność. Dzięki panującej o nich pozytywnej opinii, Volkswageny należą do najchętniej kupowanych aut w Polsce.

Źródła: Bild, Nesweek, Fakt