To wywoła duży skandal. Posłanka chce to zrobić z Kościołem

– Chciałabym doprowadzić do postawienia Kościoła rzymsko-katolickiego przed Trybunałem w Hadze. Dlatego rozważam start w wyborach do PE. Chciałabym w tym uczestniczyć – ogłosiła w TOK FM posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Wcześniej wręczyła papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w polskim Kościele.

Posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus jest członkiem fundacji “Nie lękajcie się”, któa opublikowała listę 24 polskich hierarchów, którym zarzuca ukrywanie pedofilii i przenoszenie sprawców z parafii do parafii. Raport ogłoszony został w Rzymie w pierwszym dniu watykańskiego szczytu na temat walki z pedofilią.

Ten raport do rąk własnych dostał papież Franciszek. – Papież podał mi rękę, przywitał się po włosku. Rozmawiałam z nim po angielsku. Mówiłam, że jesteśmy delegacją z Polski, że jest z nami ofiara księdza pedofila. Franciszek powiedział, że na pewno przeczyta nasz raport jeszcze przed synodem – powiedziała w radiu TOK FM Scheuring-Wielgus.

Posłanka zganiła jednocześnie polskich hierarchów, którzy nie chcieli się spotkać z członkami fundacji w tej sprawie. – My od 5 lat próbujemy różnymi sposobami spotkać się z przedstawicielami Episkopatu. Za każdym razem są tam zamknięte drzwi i odgłos pustki ze strony Kościoła. Okazuje się, że w przypadku papieża jest to możliwe. To jest bardzo symboliczne, są w Kościele osoby, które nie są głuche na wołanie – mówiła Scheuring-Wielgus.

W raporcie o pedofilii w polskim Kościele i o hierarchach, którzy mieli pomagać gwałcicielom dzieci zamieszczono nazwiska dwóch kardynałów: Henryka Gulbinowicza i Kazimierza Nycza. Jest też m.in. kilkunastu arcybiskupów, nieżyjących, seniorów oraz obecnie pełniących funkcje, wśród nich: Tadeusz Gocłowski, Sławoj Leszek Głódź, Marian Gołębiewski, Józef Górzyński, Wojciech Ziemba, Edmund Piszcz, Henryk Hoser, Marek Jędraszewski, Juliusz Paetz, Józef Michalik, Zygmunt Kamiński, Marian Przykucki, Stanisław Wielgus.

Są także biskupi: Ignacy Jeż, Jan Tyrawa, Andrzej Dziuba, Alojzy Orszulik, Jacek Jezierski, Jan Wątroba, Stanisław Stefanek, Andrzej Suski i Andrzej Czaja.

Według członków fundacji “Nie lękajcie się” ci hierarchowie mieli przenosić pedofilów z parafii do parafii umożliwiając im dalszą posługę kapłańską.

W konferencji prasowej w Rzymie uczestniczyli prezes fundacji “Nie lękajcie się” Marek Lisiński, a także jej członkinie: Agata Diduszko-Zyglewska, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!) i Anna Frankowska.

– Domagamy się otwarcia archiwów polskiego Kościoła i przekazania wszystkich informacji o księżach – sprawcach świeckim organom ścigania, ponieważ Kościół nie może stać ponad prawem – oświadczyli przedstawiciele Fundacji.

– Księża tak jak wszyscy inni obywatele podlegają przepisom prawa krajowego i Kościół jako instytucja musi zacząć respektować ten fakt – podkreślili.

Autorzy raportu zaapelowali o “odsunięcie od władzy w polskim Kościele i pociągnięcie do odpowiedzialności tych hierarchów, którzy przyczynili się do krzywdy dzieci, która trwa do dziś”.