Ten dokument Adamowicz przygotował przed śmiercią.W razie kłopotów miał zostać pokazany Polakom

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz spodziewał się ataku politycznego ze strony PiS – pisze “Gazeta Wyborcza”. Według dziennika uważał, że PiS prowadzi przeciwko niemu “dziesiątki śledztw z powodów politycznych”. W urzędzie miasta miał przygotowany kompletny scenariusz na wypadek próby usunięcia go z urzędu oraz specjalne oświadczenie stworzone na wypadek kłopotów i zatrzymania przez służby.

Przypomnijmy: 13 stycznia wieczorem, kryminalista Stefan W. podczas finału WOŚP w Gdańsku wtargnął na scenę i zaatakował nożem prezydenta miasta, Pawła Adamowicza. Napastnika zatrzymano jeszcze na scenie i przekazano policji. Samorządowiec przeszedł pięciogodzinną operację. Dzień po zamachu Adamowicz zmarł. Na ciele prezydenta Gdańska znaleziono trzy głębokie rany – jedną w okolicy serca i dwie jamy brzusznej. Na lewej dłoni stwierdzono też dwie rany obronne – na wylot przez rękę.

14 stycznia prokuratura postawiła 26-letniemu Stefanowi W. zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Czyn ten zagrożony jest karą co najmniej 12 lat więzienia, 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocia.Teraz “Gazeta Wyborcza” opisuje, że przed śmiercią Adamowicz żył w napięciu, spodziewał się ataku, ale politycznego. Uważał, że przed wyborami może być zostać zatrzymany.

Rządząca obecnie Gdańskiem Aleksandra Dulkiewicz na łamach „Wysokich Obcasów” opowiedziała, że Adamowicz miał gotowy plan na wypadek zatrzymania pod pretekstem śledztwa. Jakiego? Śledczy badali m.in. oświadczenia majątkowe prezydenta Gdańska.

Dulkiewicz miała gotowy dokument – oświadczenie Adamowicza na wypadek kłopotów. Pismo zawczasu przygotowali prawnicy. Dulkiewicz miała przykazane rozesłanie go mailowo i zaalarmowanie opinii publicznej, gdyby doszło do zatrzymania prezydenta.

– We wrześniu prowadziliśmy trudne rozmowy z prawnikami i oni przygotowali oświadczenie na wypadek zatrzymania pana prezydenta – potwierdza w “Wysokich Obcasach” Aleksandra Dulkiewicz.

Z treści rozmowy z Dulkiewicz wynika, że w oświadczeniu Adamowicz miał tłumaczyć powody swojego ewentualnego zatrzymania sytuacją polityczną w kraju.