Ta roślina pomaga szybko pozbyć się siniaków. Mogą ją stosować też dzieci

Arnika Górska to homeopatyczna roślina, która szybko i skutecznie leczy siniaki, stany zapalne i opuchlizny. Znana od wieków w medycynie ludowej, świetnie sprawdzi się w przypadku skóry dzieci i dorosłych.

Roślina

Arnika dla swoich właściwości medycznych była używana w Europie już w XVI wieku, znają i doceniają ją także Indianie. Niewiele brakowało, by ta roślina całkowicie wyginęła! Dlatego Arnika Górska dziko rosnąca znajduje się pod ścisłą ochroną. Obecnie kremy i maści z jej użyciem produkuje się dzięki uprawom.Właściwości lecznicze

To, że arnika tak świetnie działa na skórę, zawdzięcza dość rzadkiej kombinacji substancji aktywnych. Jej kwiaty zawierają chociażby helenalinę, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, triterpeny, garbniki, a także kwasy organiczne. Mają one szerokie działanie i skutecznie przenikają przez naskórek, dzięki czemu docierają do jego głębszych warstw.

Siniaki i obrzęki

Wyciąg z arniki stosowany w postaci maści lub bardzo skuteczny kompres z jej nalewki, to znane od dawna, świetne remedium na siniaki, nawet jeśli są rozległe. Arnika działa poprzez pobudzenie krążenia krwi i rozproszenie nagromadzonych płynów z uszkodzonych tkanek. Dzięki temu krew, limfa i osocze nie kumulują się w miejscu urazu. W dodatku jej właściwości przeciwzapalne sprawiają, że wybroczyny z tkanek szybciej się wchłaniają i znikają z powierzchni skóry.

Nalewka z arniki

Najskuteczniejszą formą arniki leczącą siniaki jest nalewka z arniki. By ją sporządzić potrzebujecie trzech łyżek stołowych zgniecionych kwiatów arniki górskiej. Połączcie je z dwoma szklankami alkoholu i pozostawcie w naczyniu na 2 tygodnie. Codziennie potrząsajcie płynem, a po upłynięciu 14 dni odcedźcie i rozlejcie do butelek.

Stosowanie

Miksturę należy używać rozcieńczając ją w ciepłej wodzie, stosując proporcje 1 łyżeczka nalewki na 1 szklankę wody. W tak powstałym roztworze namaczajcie ręcznik lub ścierkę, lekko ją odciśnijcie i okładajcie nią siniaki przez 15 minut, kilka razy dziennie.

Arnikę znajdziecie także w aptekach, w formie gotowych maści, kremów, nawet nalewek do okładów. Ta roślina to prawdziwy skarb!