Świece zapachowe zagrażają naszemu zdrowiu?!

Świece zapachowe- przepięknie pachną a ich blask o zmierzchu stwarza niepowtarzalny nastrój. Niestety ich częste używanie nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Już tłumacze dlaczego?

Świece chociaż wydają się bezpiecznie mogą być dla nas zagrożeniem. Gdy się palą mogą uwalniać związki chemiczne, które są równie niebezpieczne jak bierne palenieDuża ilość świec składa się z wosku parafinowego który podczas spalania wytwarza bardzo toksyczny benzen i toluen (oba są rakotwórcze) Tak naprawdę toksyny ze świec uwalniają się tak samo niebezpiecznie jak te występujące w oparach oleju napędowego.

Warto jeszcze dodać że wiele knotów świec zawiera metale ciężkie takie jak ołów. Kilka godzin palenia może doprowadzić do zwiększenia poziomu metali ciężkich niż jest dopuszczalny.

Świece z knotem ołowianym uwalnią pięciokrotną ilość ołowiu uznawaną za substancje bardzo niebezpieczną dla dzieci.

Wiele świec zawiera też sztuczne zapachy i barwniki które dodatkowo uwalniają substancje chemiczne w czasie spalenia

Inne toksyczne związki chemiczne, które mogą występować w mieszaninie parafinowej i uwalniane są podczas spalania, mogą obejmować: aceton, trichlorofluorometan, disiarczek węgla, 2-butanon, trichloroetan, trichloroeten, tetrachlorek węgla, tetrachloroeten, chlorobenzen, etylobenzen, styren, ksylen, fenol, krezol, Cyklopenten.

Wszyscy doskonale wiemy, jak szkodliwe jest wdychanie produktów takich jak farby, lakiery i zmywacze do paznokci. A właśnie w nich znajdują się wymienione wyżej substancje.

Jednak jest nadzieja dla świec zapachowych. Najlepsza i najbezpieczniejszą alternatywą są świece z wosku pszczelego. Oczyszczają powietrze i pomagają zmniejszyć ilość dodatnio naładowanych jonów które wytwarzają urządzenia

Najlepiej przed zapaleniem każdej świecy jak najwięcej dowiedzieć się na jej temat. To dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia!