Strażacy ostrzegają: W upalne dni NIGDY nie zostawiaj butelki z wodą w samochodzie

Czy kiedykolwiek w upalny dzień zdarzyło Ci się zostawić plastikową butelkę z wodą w samochodzie? Wielu z nas robi to nieustannie, nie mając pojęcia o możliwych konsekwencjach. Okazuje się, że wiąże się z niebezpieczeństwem – znacznie większym niż można by zakładać. Warto zwrócić uwagę, jakie nieprzyjemności mogą wiązać się z tak błahą, zdawałoby się, sprawą.

Na początku lipca amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne Idaho Power opublikowało na swoim facebookowym profilu nagranie wideo. Mówi w nim o zagrożeniach, jakie wynikają z pozostawiania butelek z wodą w autach w wyjątkowo gorące dni. Laborant Dioni Amuchastegui opowiedział, co może się stać z plastikową butelką pozostawioną w nagrzanym samochodzie. Choć brzmi to niewiarygodnie, butelka taka może nawet się zapalić.Dioni wie, o czym mówi, gdyż taka sytuacja mu się przytrafiła.

„Postanowiłem pójść na wcześniejszy lunch i usiadłem w samochodzie. Kątem oka zauważyłem, że w aucie unosi się kłąb dymu. Odwróciłem się i okazało się, że światło załamywało się na butelce. Pusta, plastikowa butelka zaczęła się palić, a razem z nią tliło się tylne siedzenie!” – powiedział Dioni

Okrągła, plastikowa butelka – napełniona wodą lub nie – może posłużyć jako soczewka, która skoncentruje w jednym miejscu promienie słoneczne do tego stopnia, że wytworzone zostanie olbrzymie ciepło. Jeśli powietrze jest nad wyraz gorące, a słońce świeci wyjątkowo mocno, ryzyko, że dojdzie do zapalenia się butelki, jest tym większe.

„Po tym zdarzeniu dokonaliśmy ponownego testu, mierząc poziom ciepła; w samochodzie było ekstremalnie gorąco. Temperatura była tak wysoka, że ciepło wypaliło w butelce dziurę. Tego nie spodziewałby się prawdopodobnie nikt: butelka zaczyna tlić się ogniem, a potem zaczyna palić się tylne siedzenie. Szaleństwo!” – kontynuował Dioni swoją opowieść.

Oczywiście nawadnianie się podczas wyjątkowo gorących dni jest kwestią bardzo ważną. Nie przestawajcie więc nosić ze sobą butelek z wodą lub innym napojem. Warto jednak zwrócić uwagę na cenne przestrogi naukowców z Idaho Power. Pozostawianie plastikowych butelek w nagrzanym, zamkniętym samochodzie może się okazać niezbyt mądrym pomysłem…

Uwierzcie, jesteśmy równie zaskoczeni, jak Wy. Kto mógłby podejrzewać, że butelka – zwłaszcza z wodą – może nagle zacząć się palić? Życie jest jednak pełne niespodzianek i bardzo się cieszymy, że mogliśmy doinformować Was w tak ważnej sprawie.

Safety Check: Water Bottle in a Hot Car

Did you know that on a hot day, a see through water bottle in your car has the potential to start a fire? Neither did Stations Battery Technician Dioni Amuchastegui.

Opublikowany przez Idaho Power Czwartek, 13 lipca 2017

Udostępnijcie ten artykuł, by ostrzec innych przed najbardziej zadziwiającym zagrożeniem, które przy obecnej fali upałów, jest niepokojąco prawdopodobne.

Źródło: newsner.com