Sposoby na zajady

Zajady to stan zapalny który pojawia się w kącikach ust. Sprawie nam ból w trakcie jedzenia czy uśmiechania się. Wywołany jest obecnością bakterii i grzybów. Jak powstają i kto jest na nie narażony?

Zajady bardzo długo się goją. Jednak nie jest to choroba wirusowa jak opryszczka. Zajad powstaje przez częste oblizywanie ust szczególnie gdy pogoda nie jest sprzyjająca. Na zajady cierpią również osoby z niedoborem żelaza i składników odżywczych.

Powodem powstawania zajadów jest nieodpowiednia higiena i pielęgnacja ust. Nie powinnyśmy ich lekceważyć gdyż mogą prowadzić do powstania blizn które zostają na całe życie.

Głównymi przyczynami pojawiania się zajadów są:

  • Infekcja grzybicza lub bakteryjna
  • Antybiotykoterapia
  • Niedobory witamin i składników odżywczych
  • Cukrzyca
  • Izotretynoina
  • Zabiegi dentystyczne, nieodpowiednia higiena

Jak więc ich unikać?

Należy pamiętać o zdrowej i zbilansowanej diecie bogatej w żelazo i białko. Należy również odpowiednio pielęgnować usta.

Jak je leczyć?

W wyleczeniu zajadów pomoże ci utrzymanie problematycznego miejsca w suchości i czystości, by skóra nie została ponownie zainfekowana. Gdy powodem pojawienia się bolesnych owrzodzeń były grzyby, konieczne jest użycie maści przeciwgrzybicznej. Jeżeli zajady spowodowane są zakażeniem bakteryjnym, ważne jest zastosowanie preparatu przeciwbakteryjnego.

Zajady można smarować również wazeliną lub maścią nawilżającą, aby powstrzymać skórę od dalszego pękania. W tym celu służyć nam również będzie żel aloesowy, który ma właściwości łagodzące i przyspiesza gojenie się ran. Należy powstrzymać się od jedzenia kwaśnych i ostrych potraw, które mogą podrażnić skórę i zaostrzyć stan zapalny.