Sekielski ostro o słowach abp. Głódzia

Po premierze „Tylko nie mów nikomu”, dokumentu o pedofilii w polskim Kościele, abp Sławoj Leszek Głódź został zapytany przez TVN o to, czy widział film. Metropolita gdański odparł, że „nie ogląda byle czego”. Odpowiedź abp Głódzia oburzyła część opinii publicznej oraz samego Sekielskiego. Tak dziennikarz skomentował słowa duchownego.

Abp Sławoja Leszka Głódzia przed mszą w Krakowie został zapytany przez reporterkę TVN, czy obejrzał „Tylko nie mów nikomu”. – Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego. Idziemy się teraz modlić, proszę nie zakłócać porządku – odrzekł.

Dziennikarka nie odpuściła i zapytała metropolitę gdańskiego o to, „kiedy skończy się ukrywanie przypadków pedofilii”, na co Głódź odpowiedział, żeby go „przestać prowokować, bo nie jest taki naiwny”. 

Wiele mówi jednak treść jego późniejszej homilii. – Dziś w polskiej przestrzeni publicznej głośno od projektów, na które my, ludzie wiary, jesteśmy zobowiązani wyrazić nasze współczesne non possumus – apelował podczas kazania.

„Nihilistyczne projekty” abp Głódź na kazaniu po pytaniu o Sekielskiego 

Za takie uznał: „podważanie świętości rodziny, haniebne próby jej zrównania z luźnymi związkami lub ze związkami osób tej samej płci, ataki na świętość życia, przykazania Dekalogu, ujmowane dziś w perspektywie zbliżających się wyborów formułowanie wybiegających w przyszłość amoralnych i nihilistycznych deklaracji, projektów”.

Abp Głódź nie odpowiedział reporterce czy wiedział o podejrzeniach wobec ks. Franciszka Cybuli. Przypominamy, w filmie Sekielskiego zaprezentowano nagranie z ukrytej kamery, zarejestrowane przez ofiarę duchownego. Dorosły już mężczyzna przyszedł do ks. Cybuli, by porozmawiać o krzywdach, które duchowny wyrządził mu wiele lat temu. W trakcie tego spotkania prałat, a jednoczenie osobisty kapelan Lecha Wałęsy, przyznaje się do intymnych kontaktów z nim. 

Abp Głódź celebrował mszę pogrzebową prałata. Moment ten znalazł się w dokumencie. „Takim był kapłanem, jakim był człowiekiem – dobrym skromnym i cichym” – mówił w homilii metropolita.

Sekielski o abp Głódziu: brak empatii

– Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź nie wykorzystał okazji, by milczeć. Trudno to komentować. Jego zachowanie uważam za skandaliczne i pozbawione empatii wobec ofiar – stwierdził w rozmowie z Natemat Sekielski.

Dziennikarz został również zapytany o to, czy wierzy w „skruchę polskich hierarchów kościelnych” (m.in. prymasa Polski Wojciecha Polaka), którzy po premierze filmu zapewniali, że żałują oraz czują smutek z powodu cierpienia ofiar księży pedofilów. – Nie chciałbym dokonywać analizy szczerości słów prymasa Polaka. Mam jednak nadzieję, że żal jest szczery. Bo każdy, kto dowiaduje się o losie ofiar pedofili w sutannach, musi być wstrząśnięty. Chciałbym wierzyć, że coś się zmieni w Kościele – odparł Tomasz Sekielski.