Przygotuj kawę w taki sposób, a korzystnie wpłynie ona na twój organizm.

Kawa to napój który działa na nas pobudzająco. Dla ulubieńców kawy mamy dobrą wiadomość! Według naukowców kawa jest bardzo zdrowa!  Jej spożywanie chroni nas m.in. przed cukrzycą typu II, przed rakiem wątroby i jelita grubego, zespołem Parkinsona i Alzheimera, ale również wydłuża życie. Jaka kawa jest jednak najlepsza dla naszego organizmu?

Przeciętny obywatel Polski zużywa 3 kilogramy kawy rocznie co można przełożyć na 430 filiżanek.

Niecały rok temu kawa została umiejscowiona w samym szczycie piramidy żywieniowej której nie powinniśmy spożywać

Więc jaka kawa jest najzdrowsza?

Najlepiej parzyć ją w ekspresie ciśnieniowym. Wrząca woda w tym przypadku przepływa przez naczynko z dziurkami, w którym znajduje się kawa i ma z nią bardzo krótki kontakt. Dzięki temu wszystko, co w niej najlepsze przechodzi do filiżanki. Wszystkie mniej korzystne substancje nie zdążą się z niej wypukać i trafić do napoju.

Równie dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z ekspresu przelewowego, w którym również kontakt wody z kawą jest krótki, a substancje szkodliwe pozostają na filtrze.

Co z typowo polską kawą z fusami na dnie? Nie jest to najlepszy sposób przyrządzania tego napoju, ze względu na to, że woda pozostaje w długi kontakcie ze zmieloną kawą, która uwalnia do napoju szkodliwe substancje tłuszczowe.

Kawa rozpuszczalna natomiast znajduje się na samym końcu listy. Zawiera ona antyzbrylacze, polepszacze smaku i inne szkodliwe dodatki.

Kawy powinny unikać osoby, które mają problemy z chorobami wrzodowymi układu pokarmowego oraz Ci, którzy cierpią z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego. Stronić od tego napoju powinni również pacjenci z chorobami wątroby. Kawa nie sprzyja także kobietom w ciąży oraz matką karmiącym, gdyż kofeina przechodzi przez łożysko i pobudza nie tylko przyszłą mamę, ale również dziecko.