Prosty sposób na kleszcze. Tej rośliny unikają jak ognia

Wiosna coraz bliżej, a ciepłe dni sprzyjają żerowaniu kleszczy, których z roku na rok jest coraz więcej. Te małe pajęczaki stanowią dla nas poważne zagrożenie, ponieważ przenoszą choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Są na szczęście naturalne sposoby, by zmniejszyć ryzyko zetknięcia się z nimi.

Kleszcze żyją tam, gdzie są trawa, drzewa i krzewy. Są w lasach, na łąkach i w ogrodach. Najłatwiejszym sposobem, który pomoże nam uchronić się przed tym groźnym pajęczakiem, jest stworzenie mu nieprzyjaznych warunków. Pewna roślina okazuje się pomocna – kleszcze unikają jej jak ognia. Jest nią wrotycz, zwany także mlecznicą

Mlecznica jest często spotykana w Polsce, szczególnie przy drogach. Ma żółtopomarańczowe kwiaty i wyróżnia się korzennym zapachem. Wrotycz to łatwa w uprawie roślina, warto jednak wziąć pod uwagę to, że szybko się rozrasta. Jest odporna na mrozy, najlepiej rośnie w nasłonecznionych miejscach. Rozmnaża się ją poprzez nasiona lub podział.Wrotycz dzięki zawartości olejku eterycznego wydaje charakterystyczny zapach, przypominający zapach kamfory, dlatego skutecznie odstrasza muchy, komary, mrówki, mszyce, mole, kleszcze i inne owady.

Roślinę tą można mieć w ogrodzie, ale i w domu. Ta rosnąca na podwórku odstraszy z niego kleszcze i owady. A wiązka kwiatów w wazonie będzie ładną ozdobą, a przy okazji odpędzi nieproszonych gości z mieszkania, takich jak muchy i komary. 

Jak przygotować środek odstraszający kleszcze i owady z mlecznicy? Zioło można rozdrobnić, a następnie natrzeć nim skórę. Wrotycz można również zaparzyć, ostudzić i spryskać nim ciało.

Można także zaopatrzyć się w olejek eteryczny z wrotyczu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wolno go stosować bezpośrednio na skórę. Należy go rozcieńczyć z olejem (może to być to np. olej słonecznikowy) w proporcji – 15 kropli olejku na jedną piątą szklanki oleju.

Uwaga! Wrotyczu nie zaleca się spożywać – zawiera trujący tujon.