Polskie bociany są masowo zabijane w Libanie i Syrii, również przez małe dzieci. Dla zabawy!

Każdy z nas zapytany o to z czym kojarzy się nam Polska odpowie, że z bocianami. Nie ma w tym nic dziwnego, te jakże piękne ptaki są przez nas kojarzone jako prawdziwy symbol uroku naszej przyrody. Nie od dziś wiadomo, że spędzają one w naszym kraju jedynie te ciepłe miesiące, a gdy przychodzi zima odlatują do państw nieco cieplejszych. Niestety, wiele z nich nie dolatuje do celu. Dlaczego?

Mianowicie są one masowo zabijane w Libanie i Syrii. Mieszkańcy tych państw mają w zwyczaju strzelanie do tych pięknych ptaków dla zabawy i to często z całymi rodzinami!

Każdego roku zabijane w ten sposób są miliony ptaków. Wiele z nich to właśnie nasze polskie bociany. Ptaki te zabijane są dla zabawy, czy jak kto woli dla sportu. Nie są one zjadane. Ustrzelony ptak jest zostawiany w miejscu w którym spadnie. Zdjęcia z tych okrutnych zabaw bardzo często udostępniane są w sieci. Szacuje się, że w ostatnich latach, populacja tych ptaków w naszym kraju zmalała o około 20%.

Prawo w tamtejszych krajach co prawda zabrania mordowania ptaków, jednak kary za te przestępstwo są niezwykle niskie jeśli dotyczy to zwierząt, które nie mieszkają na terenach Libanu.

Dlatego też amatorzy tej zabawy upodobali sobie strzelanie do bocianów, które jedynie przelatują przez ich kraj. Nawet jeśli jest to karane to bardzo rzadko, a same kary są w takich przypadkach niezwykle niskie.

Ekolodzy w Polsce są przerażeni, zaś wiele organizacji apeluje do tamtejszych mieszkańców. W wielu szkołach został wyświetlony film edukacyjny pod tytułem „Reksio i bocian”, w którym piesek ratuje bociana, aby pokazać dzieciom, że to co robią ich rodzice, nie jest zabawą.

Nawet jeśli dzieci nie przemówią do swoich rodziców, to jest nadzieja, że same nauczą się, że zabijanie bezbronnych bocianów jest po prostu złe. A to przecież dzieci stanowią kolejne pokolenia tamtejszych mieszkańców. Miejmy więc nadzieję, że sytuacja ta niedługo się zmieni, a nasz narodowy symbol i zwiastun wiosny spokojnie będzie mógł odbyć swą zimową podróż.