Pogrzeb 15-latek. Przy ołtarzu wzruszające wspólne zdjęcia

Ostatnia droga pięciu nastolatek. Trwają uroczystości pogrzebowe w Koszalinie
Trwa pogrzeb nastolatek w Koszalinie. W kościele zakończyła się już msza święta. Przed ołtarzem ustawiono trumny z ciałami oraz urny z prochami dziewczynek. Lada moment ruszy kondukt pogrzebowy.

O 11 rozpoczął się pogrzeb dziewczyn, które zginęły w piątek w escape roomie w Koszalinie. Msza święta odbyła się w kościele pw. św. Kazimierza przy ul. księdza Jerzego Popiełuszki. Zgodnie z wolą rodziny, w środku są jedynie bliscy dziewczynek. Przed kościołem zgromadziły się tłumy mieszkańców.

Przed ołtarzem ustawiono trumny z ciałami oraz urny z prochami dziewczynek. Obok umieszczono wspólne wzruszające zdjęcia dziewczyn.



Ksiądz powiedział na początku, że papież wysłał list do kościoła.. “Chcemy po raz ostatni towarzyszyć dziewczynkom. Wielu z nas jest poza murami kościoła, wspierając modlitwą” – brzmiał jego fragment. Papież Franciszek poinformował, że tuli do serca rodziny zmarłych i modli się o niebo dla dziewczyn.

– Tak jak w sobotę, musimy zacząć od ciszy. Ta cisza jest przepełniona bólem. W tej ciszy można usłyszeć słowa Boga. Można pozwolić Bogu na to, by nas poprowadził – mówił ksiądz. – Jesteśmy w tym kościele razem z dziewczynkami i chcemy o nich pomyśleć w sposób najwspanialszy. W przyjaźni były razem i razem pozostaną. Gdy razem są tutaj i gdy razem będą spoczywać na cmentarzu – powiedział do zgromadzonych.

Mieszkańcy Koszalina mają ze sobą białe róże.

10 lutego o godzinie 18.30 odbędzie się msza święta w intencji ofiar pożaru w escape roomie.

Po mszy świętej rodziny i mieszkańcy zostaną przewiezieni z kościoła na cmentarz. Jak informuje “Głos Koszaliński”, odjazd odbędzie się z pętli przy ulicy Bukowej. Kondukt żałobny będzie formowany przy wejściu “E” na ul. Kamieniarskiej.

O godzinie 14 wszyscy ruszą na miejsce pochówku. – Na początku ustawione zostaną krzyże, za nimi mogą ustawiać się osoby, które chcą wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych. Następnie jechać będą karawany z trumnami i urnami zmarłych, za nimi iść będą rodziny – powiedział Tomasz Czuczak.

Władze miasta apelują, by nie utrudniać rodzinie dojścia do karawanów i do miejsca pochówku. Na cmentarzu będzie wygrodzony specjalny sektor dla rodziny. Na wyraźną prośbę bliskich na czas pogrzebu teren cmentarza wyłączono w ruchu dronami.

Co się wydarzyło w escape roomie?

Julia, Amelia, Gosia, Karolina i Wiktoria zginęły tragicznie w piątek. Miały po 15-lat, chodziły do jednej klasy w Gimnazjum nr 9 w Koszalinie. Miały spędzić godzinę w pokoju zagadek z okazji urodzin jednej z nich.

Miały wyjść po odgadnięciu wszystkich zagadek. Tak się jednak nie stało. Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że w poczekalni wybuchł pożar, spowodowany rozszczelnieniem butli gazowej, odcinając pracownika obiektu od możliwości udzielenia dziewczynom pomocy. Nastolatki zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.