Podrożeją papierosy i alkohol. PiS podnosi ceny

Rząd opublikował tzw. Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Dokument, który określa ogólny kierunek działań państwa na najbliższe lata. Co roku każde państwo należące do UE przedstawia taki plan organom nadzorującym i we wtorek poznaliśmy najnowszy dla Polski na lata 2019-2022. Okazuje się, że rząd przewiduje podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy o 3 proc. w przyszłym roku!

W najnowszej wersji Wieloletniego Planu Finansowego Państwa przedstawiono podwyżkę akcyzy na wyroby będące używkami, czyli:

– alkohol etylowy,

– piwo,

– wino,

– wyroby winiarskie,

– wyroby pośrednie,

– wyroby tytoniowe,

– susz tytoniowy,

– wyroby nowatorskie.

Stawka podatku akcyzowego na powyższe produkty miałaby urosnąć o 3 procent. Jak stwierdzono w uzasadnieniu ostatnia zmiana akcyzy miała miejsce na początku 2013 roku. Wynosiła wtedy 15 proc. dla alkoholu i 5 proc. dla papierosów i tytoniu. Podniesienie akcyzy o 3 proc. “wynika ze wzrostu inflacji od ostatniej zmiany” – stwierdziło Ministerstwo Finansów.

Rząd zakłada, że wyższa akcyza oznacza wpływy do budżetu większe o 1,14 mld zł w samym 2020 r.

“Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich. Z indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry (wyroby te są opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania rynku surowców, z których są produkowane, a także na papierosy elektroniczne. Skutek na 2020 r. uwzględnia opodatkowanie VAT” –  w Planie rządu.

O ile zdrożeje paczka papierosów?

– Jesteśmy zaskoczeni zapowiedzią podwyżki akcyzy, bowiem rząd jej z nikim nie konsultował – powiedział anonimowo Fakt24 przedstawiciel branży tytoniowej. Wyraził też obawy, że podwyżka podatku może odwrócić trend zmniejszania się nielegalnego handlu i rosnących wpływów z akcyzy. 

 Z powodu braku szczegółowych danych trudno też powiedzieć, o ile wzrośnie cena paczki papierosów, ale prawie na pewno będzie to więcej niż wzrost stawki akcyzy. Można spodziewać się podwyżek cen na poziomie 5-6 proc. Oznaczałoby to wzrost o 70-84 gr dla papierosów kosztujących obecnie 14 zł.