Płonący samolot lądował w Moskwie. Rośnie liczba zabitych

Dramatyczna akcja ratunkowa na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. W niedzielne popołudnie płonący samolot SSJ-100 linii Aerofłot, lecący do Murmańska musiał awaryjnie lądować – informuje Polska Agencja Prasowa. Na pokładzie znajdowało się 73 pasażerów. Rosyjskie media poinformowały, że zginęło 13 osób, w tym dwoje dzieci. Siedem osób zostało rannych. Stan dwojga z nich jest poważny – informuje TASS.

Samolot Suchoj Superjet 100-95B linii Aerofłot wystartował z lotniska Szeremietiewo o godz. 18 czasu moskiewskiego (godz. 19 w Polsce). Tuż po starcie maszyny pilot zgłosił konieczność awaryjnego lądowania. Według relacji świadków samolot kilka razy zatoczył koło nad lotniskiem Szeremietiewo, po czym nagle znalazł się bardzo nisko. Na nagraniach zamieszczanych w sieci widać, jak samolot będący już blisko płyty lotniska niemal w połowie płonie!

Na pokładzie znajdowało się 73 pasażerów i pięcioro członków załogi. Jedna osoba nie żyje – informowała w pierwszej depeszy agencja TASS. Jak informuje PAP, liczba zabitych wzrosła do 13 osób. Stan dwóch osób rannych jest poważny. Na nagraniach opublikowanych w sieci widać pasażerów uciekających z płonącego samolotu.

Jak podaje PAP, pożar mógł pojawić się w wyniku uderzenia pioruna. Według relacji rosyjskich mediów strażakom udało się już opanować ogień. „Wysłano co najmniej 10 karetek pogotowia” – informuje rosyjska agencja TASS. Agencja RIA Nowosti podała natomiast, że ewakuowano wszystkich pasażerów samolotu.

Według informacji TASS, samolot SSJ 100 został wyprodukowany w sierpniu 2017 roku, a na początku kwietnia 2019 roku przeszedł konserwację.

Z powodu pożaru samolotu jeden z pasów startowych na lotnisku Szeremietiewo został zamknięty. Część samolotów, które miały lądować na lotnisku Szeremietiewo, zostało przekierowanych na pobliskie Domodiedowo. Na miejsce zdarzenia ma udać się rosyjski minister transportu Jewgienij Ditrich. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział stworzenie państwowej komisji, która ma zająć się wyjaśnieniem przyczyn zdarzenia.