Płaczesz w czasie filmu? Zobacz dlaczego?

Załęże się że każdemu choć raz zdarzyło się uronić łzę na emocjonującym filmie. Ale jeśli często Ci się to zdarza to nie jesteś sam.

Dowiedz się dlaczego!1. Wczuwasz się łatwo w przedstawioną historię

Jeśli płaczesz podczas filmów możesz łatwiej zanurzyć się w opowieści, którą obserwujesz. W rezultacie możesz stworzyć silniejsze więzy z postaciami fikcyjnymi niż inni i stać się bardziej podatnym na mimowolne reakcje emocjonalne. Jennifer Barnes, psycholog z University of Oklahoma twierdzi:

Interesujące jest to, że nasze mózgi nie zostały zbudowane tak, aby odróżnić związek między rzeczywistością a fikcją. “Przyjaźnie” z postaciami na dużym ekranie mogą przekładać się na wiele korzyści w życiu rzeczywistym.

Kiedy tworzysz emocjonalną więź z postacią w filmie lub książce, możesz mieć bogatszą od innych wyobraźnię i czuć się mniej samotnym. Z drugiej strony, możesz również uronić kilka łez, gdy pośrednio uczestniczysz w nieszczęściach i radościach twoich fikcyjnych przyjaciół.

2. Jesteś pełen empatii

Podczas oglądania filmu możesz płakać, gdyż jesteś bardzo wrażliwy na emocje innych. Dokładne mechanizmy działania empatii nie są jasne, ale jest możliwe, że wysoce empatyczni ludzie wytwarzają więcej oksytocyny, czyli hormonu miłości i przywiązania. Jedno jest pewne: ludzie, którzy wykazują się większą empatią, mogą naturalnie stać się bardziej podatni na emocje, które kreuje obraz.

3. Siedzą w Tobie uczucia, które muszą ujrzeć światło dzienne

Może to zabrzmieć dziwnie, ale ludzie uwielbiają być smutni. Od greckich tragedii i najnowszych wyciskaczy łez, dramaty zawsze pozostawały w kwestii zainteresowania natury ludzkiej.

Często udajemy się do kina, aby przy okazji wyładować pewne emocje, które nam towarzyszą na co dzień. Przecież płacz może obniżyć stres, ułatwić oczyszczenie negatywnych emocji, a następnie poprawić nastrój.

4. Masz syndrom Stendhala

Twoje łzy podczas oglądania filmu mogą mieć coś wspólnego z syndromem Stendhala, czyli chorobą somatoformiczną przejawiającą się przyśpieszonym biciem serca, zawrotami głowy, dezorientacją, a nawet halucynacjami powstającymi u niektórych osób na widok dzieł sztuki, w tym filmów. Jeśli towarzyszy Ci ta ekscentryczna dolegliwość, możesz również uronić łzę na ekscytującym filmie.