PiS ma plan na NOWE 500 plus. Bon zamiast pieniędzy?

Rządowy program Rodzina 500 plus to jeden z najpopularniejszych programów socjalnych w Polsce i wręcz wizytówka Prawa i Sprawiedliwości. Przed wyborami pojawiało się wiele głosów, że program trzeba jeszcze bardziej rozszerzyć albo zwaloryzować, bowiem pieniądze ze świadczenia zjada inflacja. Teraz desygnowany przez wicepremiera Jarosława Gowina na stanowisko wiceministra odpowiedzialnego za turystykę Andrzej Gut-Mostowy na konferencji posłów PiS w Nowym Sączu zaproponował swój pomysł na rozwinięcie programu 500 plus.

Program 500 plus to comiesięczne świadczenie wychowawcze, które od lipca 2019 roku wypłacane jest bez kryterium dochodowego na każde dziecko. Korzysta z niego miliony Polaków, ale od wprowadzenie programu w 2016 roku inflacja skutecznie obniżyła realną wartość wypłacanych pieniędzy. Propozycje? Najczęściej pada waloryzacja świadczenia. Jednak teraz poseł elekt z PiS rzucił zupełnie inny pomysł.

Andrzej Gut-Mostowy na konferencji PiS w Nowym Sączu zaproponował wprowadzenie bonu 500 plus dla turystyki. Ma to zapewnić zniżki na niektóre usługi turystyczne.– To jest istotne, jeżeli chodzi o możliwość wypełnienia luki, poza najwyższymi sezonami turystycznymi. Państwo powinno ofertę wypoczynkową kierować także do osób, które w warunkach rynkowych nie mogą pozwolić sobie na turystykę wypoczynkową – tłumaczył Gut-Mostowy i zaznaczył, że takie bony turystyczno-wakacyjne funkcjonują już w Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii.