Pijesz kawę dzień w dzień? Nigdy nie pomyślałbyś, jak działa na Twoje ciało i umysł.

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej udanego poranka.

Często słyszy się, że kawa ma negatywny wpływ na nasz organizm. Rzadko natomiast wspomina się o jej zaletach. Postanowiliśmy więc zebrać dla Was najważniejsze z nich.#1. Przyspiesza metabolizm

Jest to chyba główny powód sięgania po ten napój. Niesamowite jest to, jak szybko kawa potrafi postawić nas na nogi o poranku. Mimo iż pobudzenie nie trwa długo, to bardzo ułatwia sprawne rozpoczęcie dnia. Jeżeli mamy problem z niewyspaniem przez cały dzień, do wieczora możemy dodać sobie energii jedną czy dwiema dolewkami. Badania udowodniły, że espresso wypite zaraz po ćwiczeniach fizycznych bardzo dobrze stymuluje procesy trawienne.

#2. Utrzymuje mózg w dobrej kondycji

Przeprowadzono sporo badań na temat zdrowotnych właściwości kawy. Według jednego z nich picie trzech filiżanek dziennie, zmniejsza ryzyko zachorowaniu na chorobę Alzheimera i demencję, aż o 65%! W przypadku choroby Parkinsona jest to około 32 – 60%. Badania wykazały również, że kawa potrafi stymulować mózg, aby ten efektywniej pracował, skraca czas reakcji, poprawia pamięć i wyostrza zmysły.

#3. Zmniejsza ryzyko raka wątroby

Rak wątroby jest szóstym najczęściej występującym u ludzi nowotworem oraz trzecim pod względem umieralności schorzeniem na świecie. Pijąc kawę zmniejszasz ryzyko wystąpienia tej choroby. 1 – 2 filiżanki kawy dziennie obniżają prawdopodobieństwo zachorowania nawet o 35%.

#4. Zmniejsza ryzyko raka skóry

Badania opublikowane w Journal of the National Cancer Institute wykazały, że osoby pijące kawę codziennie, mają o 20% mniejszą szansę na wystąpienie u nich czerniaka.

#5. Poprawia samopoczucie

Kofeina, która znajduje się w kawie ogranicza działanie adenozyny, a to zwiększa wydzielanie dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. Dzięki temu mamy lepsze samopoczucie i czujemy się odprężeni. Naukowcy z Harvard Public School of Health dowiedli, że ludzie, którzy piją co najmniej 2 filiżanki espresso dziennie, mają mniejsze skłonności do popełniania samobójstw. Warto również zaznaczyć, że pijąc kawę, dostarczamy organizmowi witaminy B1, B2, B3 i B5, a to również dobrze wpływa na nasze samopoczucie.

#6. Zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Badania przeprowadzone na Harvard School of Public Health wykazały, że osoby pijące kawę przez cztery lata codziennie, mają o 11% niższe szanse zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami, które piją kawę od czasu do czasu.