Oto 7 sposobów na pozbycie się wilgoci z domu. Metoda #6 jest tak prosta, że aż zadziwia

Wilgoć jest niechcianym lokatorem w wielu domach. Do walki z nią używane są przeróżne chemikalia. Mimo wszystko, zwykle pozostaje problem zapachu grzyba, który utrzymuje się przez długi czas.

Problemy z wilgocią są powodowane przez kilka czynników. Często zdarza się, że materiały stosowane w budownictwie i przy wykończeniach mieszkań, sprzyjają jej rozwojowi. Wiele zależy również od pogody i klimatu, a także od tego czy mieszkanie jest odpowiednio wietrzone.Każdy kto kiedykolwiek przebywał w zawilgoconym pomieszczeniu, wie jaka atmosfera tam panuje. Zaduch i nieciekawy zapach to jednak nie jedyne mankamenty. Takie warunki sprzyjają również rozwojowi wszelakiej pleśni i roztoczy, mających negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Kiedy w domu na ścianach i w narożnikach zaczynają pojawiać się plamy wilgoci, to jest całkiem prawdopodobne, że niedługo mieszkańcy zaczną się uskarżać na alergie i problemy z oddychaniem.

Na szczęście, istnieje kilka metod walki z wilgocią w domu. Poniżej znajdziecie listę 7 z nich, które warto wypróbować, zanim sięgniecie po chemię.

1. Biały ocet

Ocet to jeden z najlepszych środków do walki z rdzą i wilgocią w domu. Można użyć go do czyszczenia zarówno ścian jaki i odzieży. Ocet ma mocny zapach, więc pewnie zdziwi Was fakt, że świetnie sobie radzi ze zwalczaniem zapachu stęchlizny w szafie.

Przepis:

  • ½ szklanki octu
  • ¼ szklanki wody
  • 1 butelka ze spryskiwaczem

Wymieszaj ocet i wodę, a następnie przelej je do butelki. Wstrząśnij i spryskaj plamy. Pozostaw do wyschnięcia. Powtarzaj ten proces kilka razy w tygodniu. Jeśli to nie działa, możesz spróbować dodać więcej octu do mieszanki.

2. Otwórz okna

Porządne wywietrzenie pomieszczenia, to bardzo prosty sposób na zapobieganie gromadzeniu się pleśni, roztoczy i wielu innych zanieczyszczeń. Dobra cyrkulacja powietrza osusza wilgoć i utrudnia rozwój grzybom i bakteriom.

3. Nie maskuj wilgoci

Często zdarza się, że ludzie starają się zakrywać wilgoć meblami. Jest to bardzo zły pomysł ze względu na to, że wtedy cyrkulacja powietrza jest utrudniona. Jeśli plama znajduje się w cieniu, a środowisko wokół nie zmienia się, będzie to idealne siedlisko dla pleśni.

4. Nie susz prania wewnątrz

Jeśli to robisz, pozwalasz by wilgoć z ubrań osadzała się na ścianach i meblach. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, wystaw pranie na balkon lub do ogrodu.

5. Soda oczyszczona

Soda ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dodatkowo potrafi wchłonąć sporo wilgoci z otoczenia. Możesz spróbować wcierać sodę w miejsca, gdzie pojawiła się wilgoć. Zostaw ją tam na dwie godziny, po czym dokładnie wyszoruj. Możesz również spróbować nasypać sody do miski i umieścić w miejscu, w którym występują problemy.

6. Sól morska

Sól to naturalny składnik, który może pomóc usunąć wilgoć z Twojego domu. Wsyp ją do małych płóciennych woreczków i umieść tam, gdzie występuje problem. Raz na miesiąc wymieniaj sól w woreczkach.

7. Boraks

Ten środek ma w domu wiele zastosowań. Działa grzybobójczo, ale w przeciwieństwie do wybielaczy, jest bezpieczny dla środowiska. Rozmieszaj jedną łyżeczkę boraksu w dwóch litrach wody. Taką miksturę nałóż na plamę i zostaw na 30 minut. Następnie zetrzyj wszystko szmatką.

Warto spróbować tych metod zanim sięgniecie po detergenty. A może macie jakieś własne sposoby na pozbycie się wilgoci? Podzielcie się nimi w komentarzach.