Okna w Twoim domu przestaną parować. Wystarczy, że poznasz ten trik

Kiedy tylko na zewnątrz spada temperatura, na niektórych oknach zaczynają się pojawiać krople wody. Najpierw stopniowo gromadzą się w kątach, a później cała szyba pokrywa się mgłą. Nie chodzi tylko o to, że może się to wydawać irytujące, ale jest to główna przyczyna pleśni w mieszkaniu.

Pleśń to z pewnością wystarczający powód, by coś z tym zrobić. Powodów może być kilka, jednak istnieją środki zaradcze, by zapobiec gromadzeniu się wody na oknach. Zobaczcie poniżej.

#1 Zła wentylacja

window, tree

Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza to jeden z najczęstszych powodów osadzania się wody na oknach. Pamiętajcie jednak, że uchylone okna nie mają nic wspólnego z wietrzeniem. Jeśli wentylacja działa poprawnie, warto wtedy rozważyć opcję z delikatnym rozszczelnieniem okien lub wbudowanie specjalnych nawiewników.

#2 Nieprawidłowe ogrzewanie

Radiator

Często w ramach oszczędności, wyłączamy ogrzewanie na noc. Wtedy różnica temperatur między zewnętrzną stroną szyby a pomieszczeniem nie jest zbyt duża. Później jednak, gdy ponownie włączamy ogrzewanie, skoki temperatur przyczyniają się do powstawania nadmiernej wilgoci. Dlatego tak ważne jest, by „dogrzewać” pomieszczenia i nie dopuścić do drastycznych spadków temperatury. Zresztą, by ponownie ogrzać schłodzone mury potrzeba więcej energii, niż w przypadku ciągłego utrzymywania ciepła.

#3 Nieprawidłowy ruch powietrza

window

Przyczyna czasem może być banalna. Rolety, ciężkie zasłony, rośliny doniczkowe i inne ozdoby okien. Warto trochę „rozluźnić” powietrze w okolicach szyb i usunąć zbędne dekoracje. Przez nie gromadzi się wilgoć i przy okazji ma doskonałe miejsce, by się zakamuflować.

#4 Stare okna

Winter

Szczególną sytuacją mogą tu być stare okna. Jednak zanim złapiecie się za głowę widząc koszty wymiany, istnieje pewien trik, który może tymczasowo rozwiązać problem wilgoci. Wystarczy napełnić skarpetę lub materiałowy woreczek ze żwirkiem i umieścić go między szybami. Żwirek pochłonie zdecydowaną większość wilgoci, nie jest to jednak rozwiązanie na dłuższą metę. Pamiętajcie również, by wymieniać go co jakiś czas na świeży.

#5 Nowe okna

Window seat

Nowe okna też lubią płatać figle. Mimo, że nowoczesny system zmniejsza kłopot z mokrymi szybami, mieszkanie zamknięte niczym łódź podwodna, sprawia, że brakuje wymiany powietrza. Jeśli w tym wypadku punkt 1. i 2. się nie sprawdza, warto rozważyć kupno specjalnego urządzenia jak osuszacz.