Nowy program rządu wchodzi w życie. 240+ dla każdego!

Jest już 500+, 300+, Mama+. Teraz kolej na 240+. Szanse na te dodatkowe pieniądze mają wszyscy. Trzeba spełnić jeden warunek: zacząć dodatkowo oszczędzać na emeryturę i pracować. Kto się na to zdecyduje, będzie dostawać dopłaty od państwa. I uwaga, rekordzista, dzięki PPK może zgarnąć ponad 10 tysięcy złotych.

240 zł co roku i 250 zł jednorazowej opłaty powitalnej – na takie bonusy od państwa mogą liczyć osoby, które przystąpią do Pracowniczych Planów Kapitałowych czyli nowego programu oszczędzania, który rusza 1 lipca. Właśnie takimi dopłatami rząd chce zachęcić Polaków do tego, by zaczęli odkładać pieniądze na dodatkową emeryturę. 

Dlaczego takie zachęty są potrzebne? Polacy już sparzyli się na Otwartych Funduszach Emerytalnych. Poza tym dodatkowe oszczędzanie w PPK oznacza, że realnie do ręki będą dostawać co miesiąc mniej pieniędzy. Będą bowiem musieli płacić nowe składki i to niezależnie od kwot, jakie każdego miesiąca wpłacają do ZUS. 

Podstawowa składka pracownika wyniesie 2 proc. pensji brutto, osoby z niskimi zarobkami mogą odkładać tylko 0,5 proc. pensji. Co jednak ważne, niezależnie od tego, czy ktoś ma 1000 zł czy 10 000 zł pensji przystępując do PPK dostanie 240 zł dopłaty rocznie. Ale uwaga, nie zostanie nam ona wypłacona do ręki, tylko będzie zaksięgowana na naszym rachunku w PPK. 

Teraz najważniejsze: ile można w sumie uzbierać? W PPK będzie można odkładać do 60. roku życia. 50-latek przez ten czas dostanie ekstra 2650 z od państwa, 40-latek – ponad 5000 zł. Najwięcej zyskają 18-latkowie – w ich przypadku suma dopłat od państwa przekroczy 10 tysięcy złotych. Pod warunkiem, że będą oszczędzać w PPK do 60. roku życia. Bez przerwy. 

Ale uwaga, dopłaty będzie można też stracić. Tak się stanie, jeśli wystąpimy z PPK przed 60. rokiem życia. To nie jedyna sytuacja: w ciągu roku musimy także wpłacić do PPK co najmniej 472,5 zł składek (swoich i pracodawcy). Jako pierwsi dopłaty od państwa dostaną pracownicy największych firm. 240 zł powinno trafić na ich rachunki w PPK do 15 kwietnia 2020 r.