Nowe fakty ws. dwulatka w pralce

Sprawa dwulatka zamkniętego w pralce. Sąd ograniczył prawa rodzicielskie matce
Sąd w Radomiu zdecydował się ograniczyć prawa rodzicielskie matce dwuletniego Kacpra. Nadzór kuratora nad Żanetą D. będzie obowiązywał do czasu, aż jej syn osiągnie pełnoletniość. Chłopiec został zamknięty w pralce, a film z wydarzenia trafił do internetu.

Radomski sąd przychylił się do wniosku pracowników opieki społecznej i zdecydował o ograniczeniu praw rodzicielskich matce. Mimo prawidłowych relacji Żanety D. i dziecka nad rodziną nadzór sprawował będzie kurator. – Matka pracuje, prawidłowo zajmuje się synem, a także zapewnia dobre warunki w mieszkaniu. Nie ma niebezpieczeństwa dla interesu dziecka, dlatego sąd zdecydował się na ograniczenie w postaci wizyt kuratora – powiedział rzecznik Sądu Arkadiusz Guza, cytowany przez portal rdc.pl.

Prawa rodzicielskie będą ograniczone do czasu, aż dwulatek osiągnie pełnoletniość, chyba że strony wniosą o zmianę tej decyzji. Wyrok jest nieprawomocny. Dyrekcja Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu wyrażała obawy, co do “kompetencji wychowawczych i dojrzałości emocjonalnej matki Kacpra”.Sprawa wyszła na jaw w połowie sierpnia. Do internetu trafiło wideo, na którym widać jak mały chłopiec jest siłą zamykany w pralce. Na zdjęciu trzymał też papierosa. Materiał został nagrany w kwietniu. Opiekę nad dwulatkiem sprawował 18-letni partner Żanety D., kiedy ta była w pracy. Przebywało z nim jego dwóch kolegów w wieku 22 i 19 lat.

Prokuratura postawiła mężczyznom zarzuty znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem i narażenia dwulatka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi im za to nawet 10 lat więzienia. Inne doniesienia mówiły, że jeden z nich miał oddać mocz do kubka dziecka. Ujawnienie nagrania miało być formą zemsty na konkubencie 21-letniej matki dziecka.