Niszczą Tomasza Komendę? Musi zapłacić za swój pobyt w więzieniu

Niesłusznie skazany Tomasz Komenda najlepsze lata swojego życia spędził za kratami. Wymiar sprawiedliwości skrzywdził niewinnego człowieka i wsadził go do więzienia za przestępstwo, którego nie popełnił. Czy Tomasz Komenda będzie musiał zapłacić za 18-letni pobyt w więzieniu? To jakiś absurd!

Sprawa niesłusznie skazanego Tomasza Komendy wstrząsnęła całym polskim społeczeństwem. Kiedy mężczyzna szedł do więzienia miał tylko 24 lata, a całe życie stało przed nim otworem.Został skazany za gwałt i morderstwo popełnione na 15-letniej Małgosi. Trafił do więzienia mimo, że nie było żadnych twardych dowodów świadczących o jego winie. Dopiero po 18 latach, gdy śledczy ponownie przyjrzeli się sprawie, zrozumieli, że od prawie dwóch dekad za kratami siedzi niewinny człowiek.

Teraz Komenda ma prawo ubiegać się o bardzo wysokie odszkodowanie. Znani prawnicy są zdania, że należy mu się przynajmniej milion złotych za każdy rok odsiadki. Dodają również, że jeśli taka sytuacja miałaby miejsce w USA, to mężczyzna miałby szansę na odszkodowanie wynoszące kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt milionów dolarów.

Czy Tomasz Komenda zapłaci za swój pobyt w więzieniu?!

Polskie realia potrafią być jednak o wiele bardziej przyziemne i absurdalne. Jak spekulują prawnicy, najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, w którym skrzywdzony przez wymiar sprawiedliwości człowiek otrzyma tylko dwa miliony złotych.

Okazuje się również, że wymiar sprawiedliwości ma prawo odliczyć Tomkowi od odszkodowania koszt jego utrzymania przez ostatnie 18 lat!

„Wątpię, by do czegoś takiego doszło, to by było kuriozum” – powiedział Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Ale jak wiadomo, Polska jest krajem wielu absurdów, czego zresztą najlepszym dowodem jest sprawa skazanego bez mocnych dowodów Tomka. Scenariusz, że od odszkodowania odliczą mu koszt wyżywienia jest więc całkiem prawdopodobny.