Nigdy nie zabijaj w domu pająków. Oto dlaczego

Raczej trudno będzie do tego przekonać, ale spróbujemy: nie zabijaj następnego pająka, którego napotkasz w swoim domu. Dlaczego? Ponieważ pająki są ważną częścią natury i ekosystemu w naszych pomieszczeniach. Na dodatek prawie wszystkie, z którymi się stykasz nie są ani agresywne, ani niebezpieczne. Za to mogą ci wyświadczyć wielką przysługę, np. żywiąc się szkodnikami.

Pająki są prawie w każdym domu. Budują swoje sieci i regularnie wyłapują szkodniki, a nawet owady, które przenoszą choroby (na przykład komary). Zabicie pająka nie tylko kosztuje jakąś istotę życie, ale w ten sposób pozbywasz się z domu ważnego drapieżnika i sprzymierzeńca.Strach przed pająkami jest naturalny. Mają mnóstwo nóg i prawie wszystkie są jadowite, ale jad większości gatunków jest zbyt słaby, by powodować problemy u ludzi (jeśli ich kły mogą w ogóle przebić naszą skórę). Strach można jednak przezwyciężyć.

Pająki nie chcą cię zamordować i tak naprawdę wolą unikać ludzi – to my jesteśmy dla nich o wiele bardziej niebezpieczni niż na odwrót. Ukąszenia pająków są niezwykle rzadkie. Istnieje co prawda kilka medycznie ważnych gatunków (takich jak słynna czarna wdowa i pustelnik), ale nawet ich ukąszenia rzadko powodują poważne problemy.

Jeśli naprawdę nie możesz znieść obecności pająka w swoim domu, mieszkaniu, garażu lub gdziekolwiek, zamiast go rozdeptać, spróbuj schwytać i wypuścić na zewnątrz. Z pewnością pójdzie sobie gdzie indziej, a dzięki twojej decyzji obie strony będą szczęśliwsze. Pamiętaj, że pająki i tak zawsze gdzieś tam są i działają na twoją korzyść – tylko po prostu ich nie widzisz. Zastanów się nad tym, gdy następnym razem staniecie oko w oko.