Nie wyrzucaj fusów po kawie. Mogą zdziałać cuda

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki (a nawet kilku) kawy. Choć w ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się kawa rozpuszczalna, tradycjonaliści wciąż wierni są kawie parzonej ze względu na jej smak i aromat. W tym przypadku problemem bywają jednak fusy. Okazuje się, że wcale nie trzeba ich wyrzucać do kosza. Fusy od kawy: nietypowe zastosowania.

Co zawiera kawa i jakie ma działanie?

W jednym palonym ziarenku kawy znajdują się woda, tłuszcz, garbniki i kofeina. Kofeina, czyli alkaloid, ma działanie pobudzające i orzeźwiające. Przenika do krwi, a za jej sprawą do kory mózgowej i do układu nerwowego. Wzmacnia również pracę nerek, pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych oraz przyspiesza przemianę materii, dzięki niej znika uczucie zmęczenia i senność.Fusy od kawy – nietypowe zastosowania:

1. Nawóz

Fusy z kawy usprawniają przepływ wody w glebie, dzięki czemu rośliny są sprawniej nawadniane. Ponadto są idealną pożywką dla dżdżownic, których obecność w ziemi sprzyja roślinności. Co ciekawe, fusy wymieszane z nasionami marchwi sprawią, że warzywa wyrosną znacznie dorodniejsze.

2. Odstraszacz

Zapach fusów odstrasza niektóre szkodniki. Nie przepadają za nim ani ślimaki, ani koty. Nawet krety omijają takie miejsca szerokim łukiem.

3. Odtłuszczasz

Fusy po kawie pomagają usunąć tłuszcz z naczyń, garnków i patelni. Wystarczy natrzeć nimi powierzchnię zabrudzonego przedmiotu.

4. Naturalna farba do włosów

Regularne wcieranie fusów z kawy we włosy (np. w połączeniu z odżywką) spowoduje, że zyskają brązowy odcień.

5. Odświeżacz

Fusy z kawy eliminują brzydkie zapachy. Warto wsypać ich trochę do zlewu lub wstawić do lodówki. Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu zniknie, gdy fusy zawinięte w ściereczkę położymy na kaloryferze. Z naszych dłoni zniknie zapach cebuli lub czosnku, jeśli wetrzemy w nie odrobinę fusów w połączeniu z mydłem.

6. Porządek z kominkiem

Dzięki fusom rozsypanym w domowym kominku popiół nie będzie wzbijał się w powietrze.