Nie tylko wiek emerytalny. SE: Bruksela chce zabrać 500+

Unia negatywnie o polskim wieku emerytalnym. Uwagi również do 500 plus
Świadczenie 500+ wywarło niekorzystny wpływ na aktywność zawodową rodziców, głownie kobiet – ostrzegają unijni urzędnicy. Rząd pozostaje niewzruszony i nie ma zamiaru wycofywać się z programu – donosi “Super Express”.

Komisja Europejska opublikowała zalecenia dla Polski. Jedno z nich dotyczy podniesienia wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Komisja zwróciła uwagę, że utrzymanie go na tym poziomie niekorzystanie wpłynie na wysokość emerytur pobieranych przez przyszłych świadczeniobiorców i spowoduje znaczące różnice w wysokościach emerytur pobieranych przez kobiety i mężczyzn.

Rząd zapowiada, że podniesienie wieku emerytalnego nie wchodzi w grę.– Uważamy, że podnoszenie wieku emerytalnego Polakom to nie jest dobra droga, stąd wycofaliśmy się ze złych decyzji, które podjęli nasi poprzednicy i nie zamierzamy nic w tej sprawie zmieniać –powiedział w czwartek w radiowej “Jedynce” wicepremier Jacek Sasin.

Komisja zwróciła również uwagę, że wypłacanie świadczenia w kwocie 500 zł miesięcznie – już wkrótce na każde dziecko w rodzinie – negatywnie wpływa na aktywność zawodową rodziców, głównie kobiet, gdyż zniechęca je do podejmowania pracy.