Nie przyjęli księdza po kolędzie – otrzymali „wezwanie do zapłaty”

Rodziny z parafii na osiedlu Dąbrowskim w Rzeszowie, które nie wpuściły księdza po kolędzie, zastały na wycieraczce pod drzwiami nietypową wiadomość. Wynika z niej, że każdy parafianin ma obowiązek co miesiąc wpłacać datki na budowę nowego kościoła.

Pieniądze należy wrzucać na tacę w kopercie… podpisanej imieniem i nazwiskiem.

To zaskakujące „wezwanie do zapłaty” trafiło do wiernych z parafii pod wezwaniem ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie – informuje „Gazeta Wyborcza”. Otrzymali je zarówno Ci parafianie, którzy nie wpuścili księdza celowo, jak i tacy, których po prostu tego dnia nie było w domu. Z informacji wynika, że powinni regularnie wpłacać pieniądze budowę nowego kościoła.

„Decyzją Rady Parafialnej, każda rodzina (bądź pracujący kawaler czy panna) zobowiązani są do comiesięcznego wspierania budowy parafialnego kościoła, składając na ten cel ofiarę na tacę, w podpisanej kopercie (imię, nazwisko i adres) lub na konto budowy kościoła. Nie ma wyznaczonej wysokości ofiary. Każdy w sumieniu przekazuje kwotę, na jaką go stać.

Wobec swojej parafii wszyscy mamy zobowiązania natury duchowej (budowa wspólnoty), a także materialnej (troska o materialny stan parafii). Uczestnictwo w innych kościołach na mszy świętej nie zwalnia wiernych z odpowiedzialności za swoją parafię i zaangażowania w dzieło budowy kościoła.” – tak brzmiała informacja, którą mieszkańcy rzeszowskiego osiedla znaleźli na swoich wycieraczkach.

Czyżby księża chcieli mieszkańcom w ten sposób zwrócić uwagę, że rezygnacja z wizyty duszpasterskiej wcale nie oznacza uniknięcia płatności?

„To jest informacja przeznaczona głównie do tych, którzy niedawno zawitali do parafii. Po to, by wiedzieli, gdzie jest nasza świątynia, gdzie się mieści kancelaria. Zwłaszcza, że nasza parafia jest specyficzna. A o przynależności do parafii decyduje nie meldunek, a faktyczne miejsce zamieszkania” – powiedział ks. Robert Mokrzycki, proboszcz parafii pw. ks. Popiełuszki. Dodał też, że imiona i nazwiska osób składających datki potrzebne są do pamiątkowej księgi darczyńców.

Źródło: fakt.pl