Nie ignoruj tych objawów! Może być to niedobór witaminy B12

Bardzo często nie pamiętamy o tym jak ważne jest dostarczenie dla organizmu odpowiednich składników. Zapominamy przyjmować żelazo, wapń, często również poszczególnie witaminy. Ich niedobór może mieć negatywny wpływ na stan naszego zdrowa. Tak jak niedobór witaminy B12, który przejawia się w objawach somatycznych, neurologicznych i psychiatrycznych, które zaś niezwykle często ignorujemy.

Niedobór witaminy B12 bardzo często wynika z nieodpowiedniego odżywania, a także z zaburzenia pracy żołądka oraz jelit. Powstaje często również na skutek zapalenia żołądka oraz pasożytów układu pokarmowego. Również niektóre używki i leki mogą mieć wpływ na deficyt witaminy B12 w naszym organizmie.Witamina ta jednak jest niezwykle ważna dla naszego stanu zdrowia. Odpowiada ona za prawidłową pracę mózgu, produkcję DNA, a także za produkcję komórek nerwowych i prawidłowe funkcjonowanie naszego układu odpornościowego.

Jeśli będziemy ignorowali jej niedobór możemy z łatwością nabawić się wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Warto jest więc wiedzieć jak nasz organizm może nas przed tym ostrzegać.

Pierwszym z takich ostrzeżeń jest chroniczne zmęczenie. Jeśli ciągle czujemy się zmęczeni, nawet jeśli nie mamy do tego najmniejszego powodu, może być to powodem braku witaminy B w organizmie. To właśnie jej niedobór zaburza proces transportu tlenu do tkanek i powoduje osłabienie.

Niedobór witaminy B12 może powodować również zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi, szczególnie w sytuacjach gdy na przykład szybko wstajemy lub wchodzimy po schodach.

Jeśli narzekamy na problemy z pamięcią również jest możliwe, że tak właśnie nasz organizm reaguje na niedobór tej witaminy. Gdy tylko zaczniemy uzupełniać jej braki, nasza pamięć z całą pewnością się poprawi.

Niski poziom witaminy B12 może powodować u nas nieprzyjemnie uczucie drętwienia oraz mrowienia, jest to spowodowane uszkodzeniem ochronnych otoczek mielinowych, które otaczają nasze włókna nerwowe.

Jak widzimy, niedobór tej witaminy ma duży wpływ na nasze zdrowie, a niezwykle często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Warto więc, szczególnie gdy cierpimy na któreś z wymienionych objawów, pomyśleć nad zmianą diety czy o zażywaniu suplementów.

Najlepiej również skonsultować to z lekarzem, a stan naszego zdrowia z całą pewnością się poprawi.