Nie ignoruj symptomów niedoboru witaminy D. Bez niej organizm zaczyna zawodzić

Witamina D odgrywa ważną role w pracy systemu immunologicznego i funkcjonowaniu naszego organizmu. Pozyskujemy ją z syntezy cholesterolu i światła słonecznego i konwertujemy na hormon. Jej niedobory są bardzo często ignorowane, co na dłuższą metę prowadzi do problemów zdrowotnych. Sprawdźcie, na co zwracać uwagę!

 #1 Chorowanie

Jedną z najważniejszych ról witaminy D jest dbanie o naszą odporność i o to, by organizm skutecznie walczył z wirusami, bakteriami i innymi czynnikami powodującymi choroby. Jeśli ostatnio często chorujecie i łapiecie każdą możliwą infekcję, oznaczać to może, że cierpicie na niedobór witaminy D.

#2 Zmęczenie

Ciągłe zmęczenie i fatyga może mieć wiele przyczyn, ale jedną z tych, które powtarzają się najczęściej jest za niski poziom witaminy D. Dotyczy to w dużej mierze kobiet, które są wrażliwsze na deficyty.

#3 Ból ortopedyczny

Witamina D jest bardzo istotna jeśli chodzi o nasze kości. Pomaga przyswajać wapń, dzięki któremu są one silne i mocne oraz gęste. Częsty ból kości lub ból w dole pleców, może oznaczać niedobory witaminy D we krwi. Ma ona także wpływ na bóle stawów!

#4 Depresja

Braki witaminy D w organizmie mogą być przyczyną depresji, udowodniły to wielokrotnie przeprowadzane badania. Nie dziwi więc, że jest ona także podawana pacjentom już cierpiącym na depresję, jako jeden z środków pomagających w jej leczeniu.

#5 Długie gojenie się ran

Ponieważ witamina D jest odpowiedzialna za regeneracje organizmu i walkę ze stanami zapalnymi oraz bakteriami, jej niedobory często objawiają się w formie długiego gojenia się ran. Gdy mamy jej za mało, nowy naskórek tworzy się wolniej i rany dłużej pozostają otwarte, przez co często dochodzi do zakażeń.

#6 Ból mięśni

Często powtarzające się bóle mięśni mogą być spowodowane niedoborami witaminy D. Zauważono także, że już jedna dawka podana w przypadku wystąpienia silnego bólu mięśni, potrafi obniżyć go aż o 57%!

Nie zalecamy oczywiście długich kąpieli słonecznych, jednak szczególnie wiosną i latem przydadzą się Wam dłuższe spacery. Dzięki nim dacie organizmowi szanse na pozyskanie witaminy D ze słońca!