Naukowcy: koniec świata pewny! To ma nas zabić

Przyzwyczailiśmy się już do pojawiających się raz po raz dat końca świata. Jednak wbrew pozorom sprawa jest naprawdę poważna. Naukowcy ostrzegają, że Ziemia jest narażona na uderzenie obiektu z kosmosu i tylko kwestią czasu jest, kiedy do tego dojdzie. Astronomowie wytypowali 1885 planetoid, które mogą spaść na naszą planetę. Jedna z nich, Apophis, zbliży się do Ziemi już w 2029 roku.

Kiedy nastąpi prawdziwy koniec świata? To pytanie zadają sobie wszyscy. Jeszcze pod koniec 2011 roku NASA wyodrębniła blisko 980 asteroid, które mogą stanowić zagrożenie. NEAR, bo tak określa się obiekty o średnicy przekraczającej 1 km, są porównywalne do meteorytu, który uderzył w naszą planet 65 mln lat temu, doprowadzając do zagłady dinozaurów.

Jak podaje “Rzeczpospolita”, w maju 2018 Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła, że z zaobserwowanych 132 tys. planetoid, co najmniej 1885 stanowi zagrożenie dla naszej planety. Jedną z nich jest Apolla, która otrzymała status PHOs, czyli Potencjalnie Niebezpiecznego Obiektu, a jej trajektoria cały czas jest monitorowana przez naukowców Asteroida ma 140 metrów średnicy – zdaniem ekspertów uderzenie takiego obiektu doprowadziłoby do zagłady większości gatunków zwierząt i roślin na naszej planecie. Groźniejsza jest jednak inna planetoida – Apophis. Według obserwacji astronomów przeleci w pobliżu Ziemi w piątek 13 kwietnia 2029 roku. Mający rozmiary 325 na 15 metrów obiekt uderzyłby w naszą planetę z siłą 11 tysięcy bomb zrzuconych na Hiroszimę – podaje “Rzeczpospolita”.

I choć ryzyko, że któraś z wymienionych asteroid rzeczywiście zgładzi ludzkość w dającej się przewidzieć przyszłości jest minimalne, to nie możemy spać spokojnie. Kosmos jest tak przepastny, że wielu potencjalnie niebezpiecznych ciał niebieskich nawet nie udaje się nam zaobserwować. W końcu nikt nie przewidział obiektu, który z ogromną siłą eksplodował nad obwodem czelabińskim w Rosji w 2013 roku.

Tak czy inaczej, badacze z fundacji naukowej B612 są pewni, że któraś z wymienionych 1885 asteroid w końcu uderzy w naszą planetę. Tylko nikt nie potrafi przepowiedzieć, kiedy dokładnie to nastąpi.