Nastolatka robiła to codziennie przez trzy lata. Skończyła fatalnie

18-letnia Maddie Nelson z USA dwa razy zastanowi się, kiedy następnym razem przyjdzie jej do głowy sięgnąć po e-papierosa. Swój przykry nałóg dziewczyna omal przypłaciła życiem. Maddie wylądowała w szpitalu z ostrym eozynofilowym zapaleniem płuc i musiała zostać wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej.

Maddie Nelson ze stanu Utah w Stanach Zjednoczonych miała 15 lat, kiedy po raz pierwszy sięgnęła po elektronicznego papierosa. Dziewczyna szybko uzależniła się, ale że e-papierosy są reklamowane jako “zdrowsza wersja papierosów”, nie przejmowała się tym zbytnio. Paliła codziennie przez trzy lata.W tym roku Maddie zaczęła gorzej się czuć, jednak ignorowała to. Aż do sierpnia. Wtedy 18-latka zaczęła odczuwać bóle w plecach i nerkach, a w końcu nie mogła także oddychać. Natychmiast trafiła do szpitala, jednak tlen podany jej przez medyków nie pomagał. 

– Sytuacja zmieniła się z poważnej w zagrażającą życiu. Prześwietlenie wykazało duże zniszczenia w jej płucach – mówi siostra Maddie, Andrea. Lekarze podjęli decyzję o wprowadzeniu 18-latki w stan śpiączki farmakologicznej, podczas gdy ta walczyła o swoje życie. 

– 1 sierpnia, po dwóch bronchoskopiach, postawiono w końcu diagnozę. Okazało się, że Maddie ma przewlekłe ostre eozynofilowe zapalenie płuc. Jej lekarze podejrzewają, że to od palenia e-papierosów – tłumaczy Andrea.

Maddie dostawała sterydy i po trzech dniach została wybudzona ze śpiączki. Teraz oddycha już samodzielnie, jednak wciąż potrzebuje respiratora w nocy. 

Jeszcze podczas pobytu w szpitalu 18-latka zaczęła namawiać ludzi, by nie dali się nabrać na marketingowe sztuczki i przestali palić e-papierosy.

– Dzielę się z wami moją historią, żebyście mieli świadomość, że w tych rzeczach jest coś niebezpiecznego. Coś co niemal mnie zabiło. Zawsze mówiłam sobie, że nic takie mnie nie spotka. Ale stało. I to samo może spotkać was. Weźcie moją radę do serca. Nie palcie. Ani elektronicznych, ani tradycyjnych papierosów – zaapelowała Maddie w internecie.

Zdaniem wielu lekarzy, e-papierosy są na rynku zbyt krótko, by móc osądzać czy są bezpieczne, czy nie. 

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) alarmują, że w USA około 200 osób borykało się z problemami z oddychaniem po paleniu e-papierosów. Dyrektor CDC Robert Redfield uważa, że palenie elektronicznych papierosów wystawia użytkowników na działanie wielu substancji, o których szkodliwości niewiele wiadomo – takich jak nikotyna, kannabinoidy czy aromaty.

Doktor Aaron Scott z uniwersytetu w Birmingham opublikował niedawno badanie, z którego jasno wynika, że palenie e-papierosów ma podobny wpływ na płuca i ciało jak tradycyjne papierosy. 

– Zanim zaczniemy je promować jako zdrowszą alternatywę dla papierosów, powinniśmy przeprowadzić długotrwałe badania. Na razie mamy tylko dowody działania e-papierosów w krótkim okresie czasu, a te są jednoznaczne – e-papierosy są szkodliwe. Powinniśmy być bardzo ostrożni – mówi dr Scott w rozmowie z portalem Metro.

(Źródło: metro.co.uk)