Namówiła chłopaka, żeby się zabił. Sąd skazał ją za zabójstwo

Michelle Carter (22 l.) spędzi w więzieniu 15 miesięcy. Sąd ze stanu Massachusetts uznał, że to przez nią jej chłopak Conrad Roy III (†18 l.) w 2014 r. popełnił samobójstwo.

Michelle i Conrad poznali się na wakacjach na Florydzie. Byli z Massachusetts, ale mieszkali w różnych miastach. Po powrocie do domów utrzymywali kontakt SMS-owo i przez internet.

Oboje cierpieli na depresję, a Conrad miał myśli samobójcze. 17-letnia wówczas Michelle, zamiast mu pomóc, wysłała serię wiadomości, w których zachęcała go do odebrania sobie życia. Conrad uległ namowom. W ostatniej chwili miał jednak wątpliwości. „Myślałam, że chcesz to zrobić. To jest właściwy moment, jesteś gotowy. Zrób to, kochanie” – zachęcała Michelle. „W niebie będziesz szczęśliwy. Koniec z bólem. To normalne, że się boisz. W końcu zaraz masz umrzeć” – pisała.W innej wiadomości stwierdziła: „Ciągle to odkładasz i mówisz, że to zrobisz, ale nigdy nie robisz. Zawsze tak będzie, jeżeli nie weźmiesz się za to”.

Tuż przed śmiercią Conrad rozmawiał z Michelle przez telefon. Wahał się. Dziewczyna kazała mu odebrać sobie życie. Sędzia stwierdził, że miała obowiązek wezwać policję albo powiadomić jego rodzinę, ale zamiast tego słuchała przez telefon, jak on umiera. Skazał ją za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Prawnik Michelle zapowiedział, że odwoła się od wyroku.

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi cię przyjąć tego samego dnia.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych czynny całodobowo 800 70 22 22 (Centrum Wsparcia ), z którego w szczególności mogą korzystać osoby dorosłe:https://liniawsparcia.pl/. Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 14.00-22.00). Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl