Na to nikt nie zwraca uwagi, a cukrzyca daje znać o sobie wcześniej. Bądź wyczulony!

Cukrzyca jest chorobą wpływającą na zdolność organizmu do wytwarzania insuliny lub reagowania na nią. Chorzy mają wysoki poziom cukru we krwi. Niektóre osoby cierpią na nią długo, nim się zorientują. W tym czasie ta podstępna przypadłość wyniszcza ich organizm…

Niektóre objawy cukrzycy są jednak widoczne niemal od samego początku, dlatego warto, je znać, aby w porę zareagować…

#1 Zwiększone pragnienie oraz wzmożone oddawanie moczu

Są to dwa najczęstsze objawy cukrzycy. Nerki chorego nie są w stanie wchłonąć nadmiaru cukru, który usuwany jest z moczem. Gdy oddajemy go częściej, oczywiście pojawia się pragnienie. Zaczynamy pić coraz więcej i więcej, a w efekcie jeszcze częściej sikamy. Tak błędne koło się zamyka. Zdrowy człowiek oddaje mocz około 6-7 razy dziennie.#2 Częste uczucie głodu

Ten objaw również należy do tych najczęstszych. Dlaczego tak się dzieje? Organizm osoby chorej nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub nie reaguje na nią normalnie. Sprawia to, że nie może przekształcić żywności w glukozę, której organizm potrzebuje jako źródła energii. Z tego powodu wciąż czujemy głodni i musimy jeść częściej. Jeśli Twój apetyt ulegnie zmianie, zwróć uwagę, czy nie pojawiają się również inne objawy.

#3 Ciągłe zmęczenie

Uczucie ciągłego zmęczenia również może być objawem cukrzycy. Do komórek Twojego organizmu nie zostaje dostarczona wystarczająca ilość glukozy i to powoduje zmęczenie. Potęguje to także odwodnienie, spowodowane częstym oddawaniem moczu. Pamiętaj, że ciągłe zmęczenie może być objawem wielu innych chorób.

#4 Niewyraźne widzenie

Problemy ze wzrokiem mogą być spowodowane cukrzycą. Dzieje się tak ze względu na zmieniające się płyny, które powodują puchnięcie soczewki oka i zmianę jej kształtu. Właśnie dlatego niektórzy diabetycy skarżą się na rozmyty lub niewyraźny obraz. Takie zmiany w oku są zazwyczaj odwracalne, jeśli w porę wykryjemy ich przyczynę.

#5 Niewytłumaczalny spadek wagi

Dlaczego chorzy na cukrzycę chudną? Glukoza jest źródłem energii, ale gdy organizm nie może z niej czerpać, zaczyna spalać tłuszcz oraz mięśnie. W końcu musi skądś energię pozyskać, prawda? Do mniejszej wagi przyczynia się też odwodnienie. Może ją zmniejszyć nawet o kilka kilogramów w bardzo krótkim czasie.

#6 Swędząca skóra

Gdy częściej oddajemy mocz, nasz organizm zaczyna sięgać do pokładów wody, znajdujących się w innych tkankach, w tym w skórze. A co dzieje się, gdy skóra jest sucha? Odpowiedź jest prosta – swędzi. Wysuszona skóra jest też bardziej narażona na infekcje, np. drożdżaków, które są dość powszechnym problemem osób z cukrzycą.

#7 Wolniejsze gojenie się ran

U osób chorych na cukrzycę rany goją się bardzo wolno, wszystko przez wysoki poziom cukru we krwi. Zwiększa on stany zapalne w ranach. Co więcej, może też prowadzić do słabszego krążenia krwi, przez co będzie mieć ona trudniejszy dostęp do uszkodzonych fragmentów skóry.

#8 Ciemne plamy na skórze

Te ciemne plamy pojawiają się zazwyczaj w okolicach pach, szyi czy na dłoniach w tzw. fałdkach skóry. Jak dokładnie wyglądają? Przypominają najczęściej zabrudzenia, ale nie da się ich zmyć.

#9 Mrowienie i drętwienie stóp czy dłoni

Drętwienie może dotyczyć zarówno całych stóp/dłoni, jak i tylko palców. Jest to spowodowane wysokim poziomem cukru, który prowadzi do słabego krążenia krwi. Uszkadza to nerwy w naszym ciele, a z racji tego, że dłonie oraz stopy znajdują się najdalej od serca to w nich odczuwalne jest to najbardziej.