Ksiądz podzielił wieś na okręgi, rozdał ludziom zeszyty i rozlicza ich z kasy

Proboszcz parafii w Jasionce (woj. podkarpackie) jest wyjątkowo przedsiębiorczym człowiekiem. Duchowny wymyślił w jaki sposób rozwiąże finansowe problemy swojego kościoła. Postanowił do zbiórki datków na prace remontowe i budowlane zaangażować parafian. Jednak sposób, w jaki ta akcja jest przeprowadzana nie spodobał się mieszkańcom Jasionki, którzy na swojego proboszcza poskarżyli się do arcybiskupa.

W podkarpackiej miejscowości Jasionka proboszcz miejscowej parafii wymaga od mieszkańców przeprowadzania zbiórek funduszy na prace remontowe i budowlane. Aby usprawnić cały proces podzielił wieś na grupy po 20 domostw i każda z nich musi prowadzić ewidencję datków. Pomysł tak bardzo nie spodobał się parafianom, że zdecydowali się w tej sprawie napisać do przemyskiego metropolity.„Ksiądz naszej parafii Piotr Wojnar wymusza od nas mieszkańców naszej wsi pieniądze. Do tego czasu w kościele była skarbonka i wierni dobrowolnie do tej skarbonki wrzucali datki ile kto może” – napisali parafianie.

Dodali też, że nowy system działa od stycznia. Jedna osoba z każdej rodziny raz w miesiącu ma zbierać datki od sąsiadów, wyniki zapisywać w zeszytach, po czym raport i pieniądze zanosić na plebanię.

„Od dwóch miesięcy ksiądz Piotr Wojnar podzielił wieś po 20 domów. Zakupił dla każdej grupy zeszyty. Z każdej grupy na kazaniu w kościele zmusza ludzi, by pobierali od niego co miesiąc te zeszyty i chodzili po domach wymuszać od swoich sąsiadów pieniądze. U Księdza mają się rozliczać z zebranych wymuszonych pieniędzy” – czytamy w oświadczeniu mieszkańców.

Sprawę opisał portal naTemat. Dziennikarze portalu rozmawiali z mieszkańcami Jasionki, którzy poskarżyli się, że proboszcz domaga się od parafian zarówno składania raportów z zebranych datków, jak również wykazu osób, które nie płacą składek. Według mieszkańców duchowny nie rozlicza się ze zbiórek i nie informuje mieszkańców, na co idą pieniądze.

Proboszcz parafii w Jasionce został poproszony przed dziennikarza naTemat o komentarz. Duchowny zapewnił, że datki na remont parafii są dobrowolne.

„Nie ma żadnego przymusu. Kuria w Przemyślu o wszystkim wie. Arcybiskup o wszystkim wie i się nie oburza. To są dobrowolne środki, ofiary, zbierane raz w miesiącu” – wyjaśnił. Jednak archidiecezja w Przemyślu unika komentowania całej sytuacji. Jej przedstawiciele oznajmili jedynie, że przyglądają się sprawie.

Mieszkańcy Jasionki twierdzą, że obecny proboszcz zarekwirował 100 tys. złotych, które pozostawił po sobie jego zmarły przed trzema laty poprzednik. Według mieszkańców z tych pieniędzy udało się jedynie postawić 300 metrów kwadratowych kostki brukowej. Uwadze parafian nie umknął jednak fakt, że proboszcz zdążył nabyć samochód i skuter. Duchowny tłumaczy, że pojazdy kupił wiele lat temu za prywatne pieniądze. Zaznacza, że aktualnie prowadzona zbiórka ma pokryć koszty utwardzenia parkingu.

Parafianie zdecydowali się interweniować u arcybiskupa, ponieważ nie zgadzają się na przymusowe składki. Jak sami przyznają, biorą w nich udział ze strachu przed zemstą proboszcza. Obawiają się, że może stwarzać problemy wiernym, którzy nie dorzucają się do funduszu remontowego.