Krótkie ćwiczenia pomogą ci zwalczyć ból kręgosłupa!

Kręgosłup lędźwiowy to jeden z odcinków kręgosłupa który stanowi podporę dla naszego ciała. Niestety wiele dolegliwości związanych z bólem pleców dotyczy właśnie tego odcinka. Wówczas ból wymaga nie tylko leczenia farmakologicznego ale również codziennych ćwiczeń.

Ćwiczenia muszą być dostosowane indywidualnie do naszych potrzeb i możliwości. Na samym początku najlepiej wykonać mniejsze ćwiczenia aby nie przeciążyć naszego ciała

Również nie należy przesadzać z ilością powtórzeń ćwiczeń aby nie przeciążyć naszego kręgosłupa.

Trening nie jest czasochłonny gdyż trwa tylko 15 minut. Po upływie 2-3 miesięcy ćwicząć dwa razy dziennie poczuje się wyraźną poprawę.

Ćwiczenia podczas leżenia na plecach

Najpopularniejsze ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy mogą być wykonywane na plecach:

  1. Leżąc na macie lub na miękkim dywanie, przyciągamy prawą nogę do klatki piersiowej, a następnie przyciągamy głowę do kolana. Prostujemy nogi i kładziemy głowę na ziemi. Następnie postępujemy analogicznie z lewą nogą.
  2. Podczas leżenia na plecach, uginamy nogi w kolanach, a wyprostowane ręce rozkładamy na boki. Przenosimy synchronicznie obie nogi raz na jeden, raz na drugi bok.
  3. Zginamy kolana podczas leżenia na plecach, ręce wyprostowane kładziemy wzdłuż tułowia. Postaraj się “wbić” odcinek lędźwiowy kręgosłupa w podłogę. Zrób kilka powtórzeń a następnie wykonaj podnoszenia bioder z przytrzymaniem ich przez 5 sekund w górze.
  4. Wyprostuj nogi, a wyprostowane ręce spleć ze sobą i przenieś za siebie, starając się wydłużyć ciało maksymalnie.

Ćwiczenia w klęku

Ćwiczenia wykonywane w klęku poprawią funkcjonowanie kręgosłupa i obniżą odczuwany ból:

  1. Na początek proste ćwiczenie zwane kocim grzbietem. Klękamy, siadając na piętach i podpierając się rękami o podłoże. Wyginamy kręgosłup do góry, chowając głowę jak najniżej, blisko klatki piersiowej. Po chwili zmieniamy pozycję wyginając kręgosłup do dołu, głowę zadzieramy wysoko do góry.
  2. W klęku podpartym wciągamy brzuch i przenosimy ciężar ciała raz na prawą, raz na lewą rękę, na której się opieramy.
  3. Leżąc na brzuchu, zginamy ręce w łokciach i podpieramy się dłońmi po bokach tułowia. Następnie unosimy tułów, a jeżeli jest nam ciężko, warto podłożyć pod brzuch zwinięty ręcznik. Wyginamy się nieco w tył, starając się wyprostować ręce, a wzrok kierujemy do przodu.
  4. Pozostawiając rulon materiału pod brzuchem, kładziemy się na podłożu i prostujemy ręce przed siebie. Naprzemiennie podnosimy lewą rękę i prawą nogę, a następnie prawą rękę i lewą nogę.

Prosty trening wzmacniający kręgosłup lędźwiowy jest dobrym uzupełnieniem leczenia chorób kręgosłupa lędźwiowego.

Regularność i precyzja podczas wykonywania ćwiczeń szybko przyniesie zadowalające rezultaty.