Królowa Elżbieta II jest na łożu śmierci? Brytyjski rząd szykuje się na jej odejście

Brytyjscy ministrowie zebrali się, aby rozpocząć przygotowania tajnego planu, który ma zostać wdrożony w przypadku śmierci królowej Elżbiety II – donoszą brytyjskie media. Sekretne spotkanie przedstawicieli rządu może mieć związek z decyzją monarchini o rezygnacji z udziału w nabożeństwie w katedrze św. Pawła z okazji 200. lecia orderu św. Jerzego i św. Michała – wysokiego odznaczenia państwowego w Wielkiej Brytanii. Biuro prasowe królowej poinformowało, że Elżbieta II nie pojawiła się publicznie w czwartek, 28 czerwca, z przyczyn zdrowotnych.

Według brytyjskich mediów plan o kryptonimie “Most Londyński” został przygotowany na wypadek śmierci królowej. Dotyczy on m.in. przebiegu 10-dniowej żałoby narodowej oraz specjalnego przemówienia, które premier Theresa May ma wygłosić do rodaków następnego dnia po śmierci królowej.To właśnie szefowa rządu Wielkiej Brytanii ma zostać jako pierwsza powiadomiona o ewentualnym zgonie królowej. Prywatny sekretarz królowej Elżbiety ma o tym poinformować premier Theresę May zanim informacja zostanie podana do publicznej wiadomości.

Ciało Elżbiety II zostanie po śmierci wystawione na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim, gdzie poddani będą mogli pożegnać królową. Po tym, jak książę Karol zostanie ogłoszony królem, uda się z wizytą do Szkocji i Walii.

Królowa Elżbieta II, która panuje w Wielkiej Brytanii od 66 lat, skończyła w kwietniu 92 lata. W 2016 roku, ze względu na wiek ograniczyła zagraniczne podróże. Jednak jej kalendarz oficjalnych wizyt wciąż jest bardzo napięty.