Kolor woskowiny usznej może wiele powiedzieć o stanie Twojego zdrowia. Lepiej to sprawdź!

Tak jak w przypadku większości płynów ustrojowych, woskowina rzadko bywa tematem rozmów. Jednak ta lepka substancja jest bardzo ważna dla naszego organizmu i może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu.

Może zabrzmi to obrzydliwie, ale następnym razem podczas czyszczenia uszu, zwróć szczególną uwagę na jej kolor.Wosk został wytworzony przez nasz organizm, aby zapobiec wnikaniu bakterii i zanieczyszczeń do kanału słuchowego. Ta lepka wydzielina utrzymuje czystość naszego ucha i zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie.

Oto przykłady wydzieliny z ucha, która może nam wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia:

1. Żółta, lepka i wilgotna

Jest to najczęściej występujący rodzaj woskowiny wśród dorosłych. Pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie uszu i zapobiega wnikaniu brudu i drobnoustrojów.

2. Szara woskowina

Szara woskowina może się wydawać niezwykła, ale jeśli zobaczysz ją na swoim waciku, wcale nie musisz się martwić. Szarość woskowiny zwykle jest wynikiem naturalnego procesu czyszczenia ucha. Jeśli jednak jest sucha i kruszy się, a na dodatek ucho Cię swędzi, może to wskazywać na zapalenie. Jeśli zauważysz takie objawy, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

3. Blado-żółty kolor

Taki kolor najczęściej spotkamy u dzieci. Mają one tendencję do produkowania większych ilości woskowiny niż dorośli, stąd też jej jaśniejszy kolor.

4. Lepka i ciemna wydzielina

Woskowina, która jest ciemniejsza niż normalnie, oznacza, że organizm poci się bardziej niż zwykle.

5. Żółto-biała woskowina

Zabarwienie żółto-białe wskazuje na choroby alergiczne, a także procesy dermatologiczne, które mają miejsce w obrębie ucha. Przykładem może być uszna postać półpaśca.

6. Ciemne grudki

Lęk i stres może prowadzić do tego, że nasz organizm produkuje większą ilość woskowiny. Pocenie się także może zwiększać jej produkcję, co może powodować blokowanie kanału słuchowego i chwilowe pogorszenie słuchu. Jeśli zauważysz, że Twoja woskowina jest ciemna i gęsta, regularnie czyść uszy, aby uniknąć problemów.

7. Wydzielina czarna lub ciemnobrązowa

Ciemnobrązowy lub nawet czarny kolor woskowiny może wyglądać przerażająco, ale dobra wiadomość jest taka, że nie musisz się martwić. Ciemny kolor może po prostu oznaczać nadprodukcję woskowiny.

8. Wodnisty wyciek

Od czasu do czasu może zdarzyć się tak, że woskowina będzie płynąć z uszu. Jeśli jednak wylewa się ona w nadmiernych ilościach i na dodatek zawiera ropę lub krew, jest to oznaka, że coś złego dzieje się z błoną bębenkową. Wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

9. Woskowina z krwią

Obecność krwi w woskowinie, to bardzo niepokojący objaw. Może to być wynikiem drobnego urazu przewodu słuchowego, ale również nowotworu. Jeśli zauważysz krew w woskowinie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Źródło: fithacker.ru